Jak nauczyć się digital paintingu ?!

napisano 13 gru 2017, 20:27 przez Suchy

Strona 1 z 1
AUTOR TEMATU
Awatar użytkownika
Nie wybrano

Suchy
Użytkownik
13 gru 2017, 20:27
Hejka :biceps: !
Tak jak w temacie, jak nauczyć się rysować? A dokładniej jak nauczyć się rysować bohaterów z gier, landscape'y lub coś podobnego? Czy trzeba koniecznie kupić juz tablet graficzny? Mam mnóstwo pytań a tak mało odpowiedzi. Nie mam pojęcia czy kupić jakiś kurs podstaw rysunku czy od razu coś na concept art/ digital painting?

Podejrzewam, że to trochę kwestia indywidualna. Jeżeli chodzi o znajomość photoshopa to bym się nie martwił, najgorsze jest to, że talentu do rysowania niestety nie mam, ale słyszałem, że można się tego nauczyć. Sporą część czasu przeznaczyłem na fotomanipulacje, nie mówię, że jestem w tym mistrzem ale "podstawy podstaw" ogarniam :P (załączam małą próbkę mojego portfolio)

Tutaj wstawiam moje 2 fotomanipulacje:
1.
Obrazek
Obrazek

2.
Obrazek

A tutaj to co chciałbym osiągnąć:
1.
Obrazek
2.
Obrazek
3.
Obrazek

Awatar użytkownika
Mężczyzna

Norbert
Grafinity
Szczecin
Branding
14 gru 2017, 0:42
Tak jak wspomniałeś, najpierw naucz się rysować poprzez praktykę - poradniki znajdziesz m.in. na youtube. Zacznij od czegoś prostszego, a za digital painting ogarniesz wtedy, kiedy zdasz sobie sprawę, że jesteś na to gotów. Nie zabieraj się od dupnej strony :p
Co do tabletu, na twoim miejscu zacząłbym od kartki papieru i ołówka, jeśli nie chcesz wydawać kasy.

Od siebie polecam obejrzeć na necie filmiki z sketchbook’ami rysowników, zobaczysz ile czasu zajmuje nauka rysowania :)
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz do mnie na PW.

14 gru 2017, 9:58
Najpierw naucz się podstaw :) Tzn. Papier, ołówki o różnej twardości, węgiel, pastele olejne i sypkie możesz pokusić się o farby - zobaczysz jak każdy z tych materiałów działa na papier - w digital paintingu często możesz zobaczyć pędzle z przeniesionymi właściwościami tych narzędzi.

Po drugie - Dużo dużo nauki posługiwania się ołówkiem. Wprawki, cieniowanie, perspektywa, szkice, rysunki kolorowe. Ja cieniowanie ćwiczyłam do znudzenia na zgniecionej kulce papieru. Polecam dla cierpliwych :D

Dopiero na koniec tablet. A zobaczysz, że na tablecie będziesz się uczył od początku, choć już z jakąś wiedzą teoretyczną - papierową.
Polecam Deviant Arta, często tam można znaleźć tutoriale digital paintingu krok po kroku. Od tego zacznij, a potem będzie już z górki. Mi ogarnięcie podstawowych umiejętności rysowniczych w digital paintingu zajęło jakieś półtora miesiąca. Nie jestem dobra w tym, ale rysunki wyglądają jakoś względnie =- na forum na pewno znajdziesz zdolniejszych :)

Awatar użytkownika
Mężczyzna

Darthu
Grafik
Digital art
17 gru 2017, 13:38
Może późno ale lepppppiej...

Najpierw sprawdź co tak na serio cię interesuje czy pełna forma DP czy (nazwę to inaczej) jego odmianą. Teraz już niestety nie ma w modzie super 100% DP i miazga totalna.
Najlepsi stosują już inną drogę do uzyskania pełnego efektu z użyciem kilku programów. Także może zacznij szukać jakiś metod na pozyskanie łatwiejszej drogi niż brnąć w to co już dawno minęło.
jak masz pytania to pytaj :)
Obrazek
ishi mito

Awatar użytkownika
Kobieta

Wredozaur
Rysownik
Gdańsk
Digital art
17 gru 2017, 17:57
Hehe... (:
Te obrazki, które wstawiłeś, trzymają poziom, który osiąga się po co najmniej 10 latach. Jak jesteś zdolny i bardzo dużo ćwiczysz, to może po 7-8. Wymaga to sporej wiedzy i masy praktyki. Żeby Cię nie zniechęcać, to powiem, że ten czas i tak Ci minie, więc im szybciej zaczniesz, tym lepiej. (:

A tak "całkiem na końcu" to za tablet bym się nie brała. :p Sama z malowania tradycyjnego ogarniam tylko ołówek/węgiel i trochę farby akrylowe. Nie mam czasu na szlifowanie innych technik do perfekcji - na tablecie i tak uczysz się malowania od nowa, bo to osobna technika, więc na upartego da się i od samego początku lecieć cyfrowo. Nie mówię jednak o teorii, tj. tej całej perspektywie, bryłach, światłocieniu itd. <- to jest "must have", który musisz ogarnąć, a medium nie ma tu znaczenia.

Co do kursów, to podpowiem, że warto uczyć się od razu od najlepszych. Nie marnuj czasu na jakieś jutubowe tutoriale, które uczą, jak malować oko. W większości robią to niepoprawnie, a nieświadomy początkujący kopiuje w przeświadczeniu, że skoro ktoś umie trochę ładniej, to tak należy (Kiedyś komuś tutaj polecałam konkretnych youtuberów wartych uwagi, jak będziesz chętny, to znajdę posta). A od Ciebie już zależy, czy bardziej przypadnie Ci do gustu wersja papierowa czy cyfrowa. Z książek korzystałam w podstawówce i nie wynosiłam z nich nic poza skopiowanymi rysunkami. :D Fakt, że były to te z gatunku "jak narysować" i każdy rysunek zaczynał się od kółeczek i kwadracików. Ale ciężko jest mi powiedzieć, czy warto. Dla samego wyćwiczenia ręki być może tak. Ale do myślenia to raczej nie skłania - mogłabym to porównać do przepisywania równań matematycznych krok po kroku. Niby na końcu Ci wychodzi, ale w głowie zostaje niewiele, dopóki sam nie pogłówkujesz. Stąd książki polecałabym raczej teoretyczne. Perspektywa, anatomia, tego typu rzeczy.

Kupiłam sobie ostatnio kurs na cubebrush - "Art School" Marca Bruneta (Profesjonalista, który pracuje wiele lat w branży gier właśnie i robił m.in. dla Blizzarda przez ponad 7 lat): https://cubebrush.co/mb/products/mmfwyq/art-school
Nie jest tani, ale zapowiada się dobrze. Aktualnie wyszedł pierwszy term z podstawami, który mógłby Cię zainteresować. Termy można kupować osobno i ten pierwszy jest gdzieś w granicach 200zł.

Co do tego, co powiedział @Darthu - tak, stosuje się masę metod polepszających jakość prac, np. modele 3d, ale to nie kwestia mody, a pewnych ułatwień i niekiedy skrócenia czasu pracy, co jest istotnie w branży gier i filmów. I do tego dochodzi się raczej w miarę napływu doświadczenia. :D Nic Ci nie da to, że zrobisz sobie postać w 3d i wrzucisz w obrazek i ponakładasz tekstury albo użyjesz specjalnie przygotowanych pędzli, bo na jaw i tak wyjdą braki w anatomii, kompozycji i walorze. Sama to przerabiałam - wróciłam do "czystego" dp i teraz dopiero po latach zaczynam stopniowo sobie dopomagać. (:

Awatar użytkownika
Mężczyzna

Darthu
Grafik
Digital art
17 gru 2017, 18:34
Wszystko w zależności od stylu(albo od preferowanego zarobku min. dziedzina) - prawda że praktyki z anatomii muszą być,bo można naprawić błędy w ostateczny rozdaniu :P
Jeżeli wgl stosujesz anatomię w swoich pracach jak o tyle ile skupiasz się na koncepcie - to wszystko zależy od ciebie.Taki twój osobisty fetysz,przecież każdy go ma xD

Ale niestety wredna ma dużo racji :P lata muszą minąć hehe
Ostatnio zmieniony 17 gru 2017, 18:37 przez Darthu, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
ishi mito

Strona 1 z 1

Aby w pełni korzystać z naszego forum zaloguj się lub zarejestruj.

Tylko zarejestrowani użytkownicy posiadają dostęp do wszystkich funkcji na forum.

• Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to zajmie Ci kilkanaście sekund

• Zaloguj się

Posiadasz już konto? Użyj go

Zaloguj się