Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które...
Szukaj wyników w...
ożeh

Skanowanie fotografii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Od dłuższego czasu borykam się z pewnym problemem. Od jakiegoś czasu zajmuję się grafiką, a konkretnie fotoceramiką. To znaczy, obrabiam zdjęcia, które później zostają wypalone w porcelanie. Problem polega na tym, iż używam skanera wbudowanego w urządzenie wielofunkcyjne samsung clx 6260fr. Chodzi przede wszystkim o odczytywaniu koloru czarnego (z całej reszty jestem względnie zadowolony). Zależy mi na tym by skaner skanował czysto i jednolicie, jednak w przypadku tego urządzenia skanowanie koloru czarnego to, można śmiało powiedzieć, koszmar. Wyskakują na nim plamy i paski, nie mam pojęcia dlaczego - stąd moje pytanie. Czy powinienem zmienić skaner i jeśli tak to na jaki powinienem postawić, czy może jest to kwestia złych ustawień? Bardzo proszę o pomoc.
Dodaje 2 zdjęcia, by zobrazować wam problem. Po lewej zdjęcie zaraz po zeskanowaniu, po prawej po mocniejszym rozjaśnieniu. Rozumiem, że czasem pojawią się zabrudzenia, bądź wyłoni się jakaś rysa, jednak myślę, że to jest lekka przesada.

[img]http://oi67.tinypic.com/2dcajr9.jpg[/img]
[img]http://oi68.tinypic.com/345ndhd.jpg[/img]

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
To całkiem naturalne zjawisko. Wiadomo, że kiedy podciągnie się jasność to uwydatni się także wszelkie szumy i defekty. Widać tutaj wyraźnie nie tylko szum skanera, ale także uszkodzenia na fotografii, zabrudzenia i rysy. Ciężko będzie coś z tym zrobić "automatycznie".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
To prawda, zdaje sobie sprawę, że skaner nie ma czarodziejskich mocy i skanuje zdjęcie takie jakie jest, więc jeśli są na nim zabrudzenia i rysy to one oczywiście wyjdą. Chodzi mi jednak przede wszystkim o te "pasy" przebarwień, dzieje się tak przy każdej fotografii, którą skanuje - tylko na kolorze czarnym. Tak jak widać na powyższych przykładach, pojawiają się bardzo ciemne pasy, które później jest bardzo trudno wyeliminować - a zaznaczam, że na oryginalnym zdjęciu (żadnym z nich) czegoś takiego nie ma. Zatem moje pytanie brzmi, czy dzieję się to w każdym skanerze, czy jest szansa znaleźć taki, który będzie kolor czarny skanował równie czysto jak inne?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi