Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które...
Szukaj wyników w...
Sapphiron

Illustrator wyblakłe kolory w CMYK w podglądzie i w pdfie

Rekomendowane odpowiedzi

witam!
Mam problem z kolorami w programie Adobe illustrator. Kolory w programie są w porządku, lecz jeśli włączę tryb podgląd nadruku to kolory stają się jakby wyblakłe, tracą nasycenie. Czarny czarny zamienia się w szary, tak samo dzieje się po eksportowaniu do pdfa. Dawno nie używałem illustratora, jeśli już coś robiłem to pliki zostawały w formacie .ai. Myślałem, że to wina jakiegoś obiektu, lub trybu mieszania warstw, ale pozbyłem się tego i nawet tworząc zwykły czarny prostokąt po podglądzie i później zapisaniu staje się on wyblakły.

Jak można stworzyć idealną głęboką(mniej, lub bardziej, ale nie szarą) czerń, która będzie wyglądać tak samo w programie, w pdfie i po wydrukowaniu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bo CMYK to co innego niż kolory RGB w komputerze. W druku kolor K, nie jest tym samym czarnym, co w kolorystyce komputera.
W ilustratorze domyślnie pracujesz na tym profilu kolorystycznym.
Jak chcesz uzyskać tzw "głęboką czerń", to musisz ustawić wszystkie kolory na określony %, a K na 100%. Jednak taki zabieg stosuje się w zależności od tego, na jakim nośniku (papierze lub tekstyliach) ma zostać konkretnie osadzony projekt.

Dodatkowo nie bój się. Kolory są wyblakłe w komputerze, jednak po wydrukowaniu będą ciemniejsze.

Jak chcesz mieć typowy, RGB'owski czarny w Illustratorze, to zmień sobie ustawienia próby z CMYKa na jakikolwiek sRGB lub RGB. Jednak nie wiem, czy to ma sens, bo jednak te dwa profile kolorystyczne się sporo różnią i pewnie by Cie to zmyliło przy projektowaniu na potrzeby druku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hmm chyba się naprawiło, włączyłem dziś komputer, odpaliłem zapisany plik i wyszedł normalnie w podglądzie i po zapisaniu do pdfa(wczoraj zapisany plik wciąż był szary). Dziwna sprawa, restart komputera i wszystko ok? no nic pozostaje się tylko cieszyć. Mam jeszcze pytanie co do głębokiej czerni, są to stałe wartości dla danych nośników, czy każda drukarnia może chcieć inne wartości?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Stosowanie głębokiej czerni zależy od rodzaju projektu i od nośnika. Ogólnie projektowanie na potrzeby druku wiąże się z ustalaniem określonych ilości składowych, istnieje zasada ,,im mniej tym lepiej", by np farba nie wylała lub w przypadku delilatnego przesunięcia maszyny nie powstały jakieś mocno widoczne ,,kwiatki". Poczytaj:

http://cuddruk.pl/cuddruk/faq.php?id=2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi