Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które...
Szukaj wyników w...

Z powodu konwersji bazy danych w celu zalogowania się jest wymagane zresetowanie swojego hasła. Przepraszamy za utrudnienia.

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka. Mam pytanie.

Nie mam informacji co do wymagań drukarni odnośnie druku banerów więc założyłem, że baner o wielkości 408x60cm po wykonaniu zapiszę w w takich ustawieniach:

• TIFF LZW,
  • 100DPI,
  • CMYK

Myślicie, że będzie ok?

I tak dodam, że na banerze znajduje się tekstura betonu - 

Zaloguj się lub zarejestruj, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

w większej rozdzielczości. 

Z góry dzięki za odpowiedź :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na banerze nie ma fontów więc ułatwia to sprawę.

I poważnie 300DpI jest tak bardzo optymalne na takiej rozdzielczości?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

150 DPI wystarczające jest. 

I ŻADNYCH CDR CZY EPS! Tiff lub PDF jest najlepszą opcją - oczywiście spłaszczone, a fonty skrzywione. 

CDR, AI i EPS to najlepsza droga, żeby w drukarni plik się wysypał (i w dodatku ważył tonę).

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

EPS w Photoshopie? EPS jest stworzony do wektorów i to miałam na myśli pisząc, że jest problematyczny.

Ogólnie w Photoshopie średnio mi się robi bannery, choć zdarza się.

Poza tym pracowałeś kiedyś na plikach CDR? Corel ma problem z plikami stworzonymi w różnych wersjach swoich programów. I z tego co pamiętam z otwieraniem EPS (wektorowych). Dla czystego sumienia swojego i drukarza zazwyczaj robię TIFF lub PDF (oczywiście zależy od tego jakie dokładnie wymiary ma plik). Dodaj do tego jakieś gradienty (bo czemu nie) i mi się już by zapalała czerwona lampka 😉 

Poza tym - jedne drukarnie pracują na Corelu, inne na Illu, a inne na obu. Wolę wysłać plik zamknięty, który otworzy każda niż certolić się ze zwrotką z drukarni. Oczywiście PDF może nie pomieścić wielkich bannerów, ale ten powinien spokojnie. Rocznie robię około 20 bannerów na płótnie flagowym, uczyłam się na błędach.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli wypuszczasz TIFFa z Illustratora, tak?

od jakiegoś 2008 pracuję na plikach CDR, wiem jakie robi problemy i dlatego zawsze pytam drukarnię jakiegą maja corela aby pod tego im zapisać

Co do PDF to zazwyczaj trzeba go zapisać w jakości drukarskiej (i tu może tonę ważyć)
i jaka różnica jest między PDF wypuszczonym z corela lub illustratora (z zakrzywionymi fontami) a AI lub CDR z zakrzywionymi fontami?

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak przystało na babę piszącą po kryjomu w pracy - zaplątałam :) Z Illu robię PDF.

PDF masz rację może ważyć tonę. Z drugiej strony też staram się dopytać drukarnię, czy klienta co drukarnia chce. Ale często brak informacji zwrotnej.

Dlaczego nie wysyłam plików otwartych (nawet ze skrzywionymi fontami?) - pomijając różnice wynikające z oprogramowania (mam na myśli tu Corela), czy ewidentną możliwość zmiany czegokolwiek w drukarni na pliku, to np. spłaszczam w PDF przezroczystości (http://chochlikdrukarski.com.pl/2011/sposob-na-przezroczystosc/), jest to uniwersalnie odczytywany format i większość drukarni sobie z nim radzi, a ja nie muszę za każdym razem dopytywać o wytyczne - podobnie jest z Tiff.

Oczywiście każde z nas będzie miało swoją metodę pracy, jednak wysyłanie eps do druku, czy cdr prosi się o problemy ;)

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi