Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które...
Szukaj wyników w...
edyta89

Komputer "składak" do tworzenia grafiki

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Jestem tu nową osobą na forum. Jakiś czas temu zainteresowałam się grafiką komputerową i na chwilę obecną tak sobie hobbystycznie uczę i tworzę różne fotomanipulacje za pomocą różnych tutoriali. W związku z tym wzrosły moje zapotrzebowania sprzętowe. Obecnie mam laptopa, a wiadomo że lepiej by się pracowało na większym ekranie. Na początku myślałam nad jakimś AIO, ale po namyśle stwierdziłam, że spróbuję sobie poskładać budkę. I chciałabym prosić o pomoc/radę/podpowiedzi, czy zestaw, który sobie na razie wirtualnie dobrałam byłby dobry do tworzenia grafiki. Może ujmę to w szablonie, aby było łatwiej:

* Budżet: +/- 4000-4500zł

* Zastosowanie komputera: (głównie Photoshop fotomanipulacje, matte painting ale hobbystycznie, nie jestem zawodowym grafikiem i raczej nie będę tworzyć w 3ds max, Blenderze, czy Mayi, jak Tomek Bagiński. Poza tym obróbka/retusz zdjęć, czasem testowanie różnych OS w wirtualnej maszynie, przeglądanie neta, poczty)

* Kiedy zamierzam kupić komputer? (Po nowym 2019 roku)

* Których części potrzebuję? (Wszystkiego - “budka”, monitor, zasilacz itd. Drukarki mam, system też, myszkę i klawiaturę sobie załatwię sama i zakupię)

* Czy będę podkręcać sprzęt? (Nie znam się na tym. Jestem “tylko” kobietą 😁 ale nie wykluczam, że kiedyś zleciłabym wymianę podzespołów, jak RAM, dysków - byłoby to nawet po latach wręcz wskazane!)

* Specjalne wymagania: (Zależałoby mi, aby budka była raczej kompaktowa względnie średnia, a nie taka mega gamingowa kobyła, jak z lat 90-tych i żeby komputer chodził szybko. Dodatkowo na chwilę obecną w moim lapku mam problem z kartą graficzną tego typu, że przy pracy z Photoshopem pluje o brak akceleracji graficznej, więc też nie bardzo wiem, w jaką kartę zainwestować zważając na moje potrzeby)

* Czy posiadam jakieś części z poprzedniego komputera? (Raczej nie, bo mam tylko laptopa)

* Własna propozycja zestawu: Po przeczytaniu bardzo wielu materiałów w Sieci stworzyłam coś takiego

Zaloguj się lub zarejestruj, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Trochę mi ten budżet przekroczyło, ale nie wiem, jak to skomponować.
Nie wiem też, czy dobrałam dobrze wszystkie komponenty. Czytałam, że SSD lepiej, jak ma złącze PCI Express, a nie SATA III. Czytałam o konfiguracji RAID, ale ta wydaje mi się dosyć ryzykowna, jeśli idzie o utratę danych na wszystkich dyskach równocześnie. A z kolei RAM, że im mniej CL tym lepiej, ale nie da się tego wypośrodkować z MHz (w mojej propozycji jest 16 GB!). Jeśli chodzi o monitor to podobałby mi się taki panoramiczny, coś bliżej 25-27 cali. Wybrałam taki dla przykładu, ale nie muszę identycznego kupować, bo później dowiedziałam się że istnieją panoramiczne. Wiem tylko, że ważny jest czas najlepiej 1 ms, matryca matowa i IPS. Nie wiem, czy powinnam dać np. więcej pieniędzy na płytę główną, a mniej na procek czy inne części typu zasilacz? Może podpowiecie mi Panowie? Bo ja się nie znam, to mój pierwszy składak. Laptopy mi się już znudziły. Za mały ekran. Wiem, że niby Mac jest dobry do takich zastosowań, ale zwyczajnie nie stać mnie na taki sprzęt, a Mac Book Air to znów laptop, z kolei nie chce mi się bawić w Hackintoshowanie (pomijając legalność), bo czytam ile to cyrków z cloverem i kextami. Tak więc będę wdzięczna za wszelkie porady. Wiem, że jest jeszcze sporo czasu, zanim zbiorę fundusze, ale wolę się już teraz na spokojnie zorientować, pomyśleć w którego producenta celować, bo to że wyprodukują nowe karty procki z wyższym numerkiem to już kwestia kosmetyczna. Niby wiele osób mówi, że lepsze są procki Ryzena, chociaż w Sieci też piszą w benchmarkach, że do Photoshopa bardziej pasuje Intel.... no i już sama nie wiem, co myśleć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Komputer nie jest źle złożony. Jedynie zmienilbym ram na 2x8gb innego producenta + p.glowna. Jak przyjade do domu, postaram sie dokladniej przyjrzec zestawowi. Takze jeszcze dzisiaj odpisze 🙂

// edit.

Przeanalizowałem cały twój zestaw i jeżeli nie chcesz nadwyrężać budżetu (max. 4500 zł), wówczas należy zmienić kilka podzespołów z wiadomych przyczyn, a przede wszystkim RAM, który uniemożliwia tobie przyszłą rozbudowę PC + podczas składania zapomniałaś o zasilaczu 🙂

Rozumiem, że komputer ma służyć stricte do pracy w grafice komputerowej czy również będziesz grała w gry? - wtedy 3GB VRAM nie jest wystarczające w tym przypadku. Co do monitora, prawdziwe IPS zaczynają się od +1000 zł, więc trudno będzie znaleźć coś do 600 zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozumiem. Nie, nie będę grała w żadne gry bo mnie to nie interesuje, ale też grafikę tworzę czysto hobbystycznie w wolnej chwili. Poza tym korzystam normalnie z Internetu, jak każdy plus czasem testy różnych OS w wirtualnej maszynie i tyle i pisanie artykułów. Wiem, że dobre monitory kosztują no ale nie mam niestety 10.000 zł 😞 na cały budżet. Myślałam o jakimś monitorze w okolicach 900-1000zł. A jaką płytę główną proponujesz? Dlaczego nie ta? Pytam z ciekawości. RAM ok - dobiorę inny, poszukam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chcę zgrywać znawcy, ale skoro nie ma chętnych xd

Procek bardzo fajny, kolega ma, ja będę miał (też składam peceta), różnica jest tylko taka, że wybraliśmy 3.7GHz i że obydwaj gramy xd Jeśli chcesz później coś wymieniać to go bierz, natomiast jeśli budżet ci nie pozwoli to weź i5-8600k 3.6GHz, jakość w stosunku do ceny jest wyższa niż w przypadku i7-8700k.

Płyta główna - Gigabyte Z370 HD3 i 250zł masz w kieszeni. Chociaż ja pewnie wezmę inną, bo chcę ledy :DD

SSD - Samsung 860 EVO 250GB SATA3 i stówka w kieszeni.

Co do monitora to nie sądzę, aby czas reakcji miał jakiekolwiek znaczenie i to nawet dla graczy, od razu dodam, że częstotliwość odświeżania (75hz w twoim) również nie powinna mieć dla ciebie znaczenia (chyba, że oglądasz filmy w +60 klatkach ;o). Siedzisz w grafice, więc raczej skup się na matrycy/kontraście szukając czegoś dla siebie.

Tylko nie bierz zbyt poważnie tego, co napisałem, pamiętaj że nie jestem znawcą - poczytałem, pogadałem z ludźmi, może odrobina doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lista już nie jest aktywna ale skoro ma być po 2019 to się może wypowiem. 
Jeśli chodzi o SSD to na złączu M.2 są szybsze ale na SATAIII też nie są jakieś powolne. Na pewno jak będziesz szukać to na kościach MLC(wytrzymalsze niż TLC). Ogólnie to proponuje 240gb ssd na system i ważne programy i 1tb(lub więcej) HDD na inne dane.
Procesor lepiej ryzen. Cena intela poszła mocno w góre i według mnie nie opłaca się go teraz brać. Lepiej zaoszczędzony hajs dorzucić do monitora albo pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@TnesT tak to prawda, posta pisałam w sierpniu. Zdążyłam zaktualizować listę 

bo faktycznie te komponenty strasznie zdrożały i zdaje sobie sprawę, że cena się jeszcze 1000 razy zmieni. Ryzen 2700X też podrożał. Choćbym nie wiem, jak kombinowała nie potrafię zejść poniżej 6000tys.

Edytowane przez edyta89

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba karta sieciowa nie jest ci potrzebna bo masz już wejście lan na płycie głównej
Możesz też pomyśleć o tym procesorze 

i płyta główna 

Sam posiadam ten zestaw i złego słowa nie mogę o nim powiedzieć. Do tego mam tą samą kartę co jest w twoim zestawie.

Edytowane przez TnesT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@TnesT Dziękuję za linki :) Czy na tym mobo da się w pzyszłości rozbudowywać komputer pod Ryzeny? Czy ten Ryzen znacząco różni się do 2700X, jeśli chodzi o wydajność? Mam na myśli, czy uciągnie Photoshopa, Illustratora na warstwach? Myślę jeszcze nad RAMem, jakie kości dobrać... na razie wybrałam tak https://www.x-kom.pl/lista/kl3sma2oa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej @edyta89
We wrześniu zakupiłem oto taką jednostkę: 

I taki monitor który nie jest już w sprzedaży od dość dawna, dlatego kupiłem go na OLX, używanego 200zł taniej. 
Co do komputera. Nie jest wliczony dysk, ale już sobie dokupiłem ssd na sata + 150zł.
Pamięci RAM jest może troszke przymało, jeszcze nie miałem takiego momentu żeby zabrakło, świeży komputer.
Ale uważam że RAM jest najłatwiej zmienić dlatego odpuściłem sobie z 16gb i zakupiłem 8gb.
Po zmianie w biosie taktowania Pamieci pracuje na 3200mhz, bez problemu na tej płycie.
Jeśli chodzi o procek, wpierw chciałem i7-8700k ale cena oszalała.  Czytając rózne artykuły lepiej wypada AMD pod względem pracy. Intel za to jest lepszy w grach.
Karta graficzna schodziła na drugi plan. Służy ona tylko graniu. (jak już się ma taki procek to szkoda kupować cos słabego) padło na 1060 6gb.

Przy programach ps ai karta graficzna pracuje w 5% wiatraki się nie kręcą. Karta graficzna jest cicha podczas pracy za to wiatrak na CPU da się odczuć hałas.
Płyta głowna jest na chipsecie który obsługuje ryzen seri1---.  Wiec żeby obsłużyła 2 generacje trzeba wykonać aktualizacje biosu. Ale tym się zajmuje Serwis.
Jeśli masz jakieś pytania, pisz, pomogę 😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z plyta beda dzialac wszystkie ryzeny z socetem AM4.

5 2600x wystarczy do photoshopa i illustratora na pewno ,nawet z duzym zapasem.

Ram dobrze wybrane bo do photoshopa, wiecej znaczy lepiej(ponoc 8 starczy ale z doswiadczenia wiem ze lepiej miec 16+). Musisz pamietac ze ta plyta obsluguje do 3200mhz(czyli z twoimi koscmi izi)

Mysle ze zasilacz z 600w starczy jeszcze z zapasem mocy.

Jak programy bedziesz miec zainstalowane na ssd to bedzie smigac jak rakieta.

Jeszcze.mozesz kupic lepsza paste termoprzewodzaca na procka.koszt ok 10/20zl. I pamietaj zeby zaktualizowac bios(jak skladasz w xkomie to sami ci to zrobia jak im napiszesz)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na razie jestem na etapie teorii 😄 Czyli zasilacz trochę za mocny wybrałam? Komputer wolałabym nowy, niż używane części (monitor). Bardzo zależy mi na monitorze ultrapanoramicznym. Wiem, że dobre zaczynają się od +3000zł, ale ze względu na ograniczony budżet (+-5000zł) nie wybiorę EIZO za 5tysiaków. Ja tak hobbystycznie sobie tworzę, ostatnio zrobiłam w Photoshopie coś takiego 

to tylko takie tam w wolnej chwili robię moje zaczątki. Ale z tym 8gb to się nie zgodzę, bo ja mam lapka lenovo g510 i przy 8gb mi się zaczyna już PS ciąć, długo myśli, mieli. Chciałabym mieć 32GB, ale nie mam tyle kasy na taką pamięć. Chyba, że zanim kupię to stanieje. Ja generalnie jestem minimalistką i na kompie nie mam dużo programów. Do muzyki mam 1by1, GOM, właściwie same leciutkie. Nic więcej. Poza grafiką tylko Internet przeglądam i pocztę. W gry nigdy nie gram. System W 10 legalny. Ale lapek już mi za mały jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Identyczny zestaw składałem i proponowano mi 550w. (ostatecznie wziąłem 600w XD )
Ten pc spełni całkowicie twoje oczekiwania: 

(tylko na obudowie jest wejście na karty sd i nie wiem czy to jest kompatybilne z tą płytą główną)
Dodatkowo jeśli chciałabyś zaoszczędzić trochę pieniędzy to możesz zamienić ram na taki: 

(50 zł w kieszeni, a na pewno wystarczy na twoje wymagania)

Edytowane przez TnesT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym odradził płyte głowną z tym chipsetem pod ten procesor. Procesro 5 2600X z odblokowanym mnożnikiem ale niestety B350 nie pozwala podkręcać :<
Jeśli chcesz wykorzystać procesro w pełni. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi