Skocz do zawartości

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj nowe konto, aby mieć pełny dostęp do forum. To zajmie Ci 1 minutę!

Przejdź do rejestracji

Zablokowane Kalibrator X-Rite/Calibrite Display Plus vs Studio co wybrać ?


Dominicos
 Udostępnij

Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Blaza,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie jestem profesjonalnym grafikiem, raczej bardziej rysownikiem, ale chcę rozwijać się w kierunku grafiki komputerowej, więc w tym kierunku poczyniłem kierunki, m.in. monitor BENQ SW2700PT i jetem z niego zadowolony (po za jednym że zdjęcie kaptura to masakra, więc potem praca przy ustawieniu monitora w pionie to wykluczone, ale nie o tym temat), zakupiłem pakiet Affinity (jest mega, w porównaniu do lat studiów i pracy na Photoshopie, InDesign, czy Ilustratorze, czy corelu x7, to jednak affinity jest dla mnie bardziej intuicyjne i "płynniejsze"). Do monitora dokupiłem kalibrator X-rite Display pro plus, Skalibrowałem go zgodnie z filmikami na YT (luminacja na 60, ale też na 40), gdyż chciałem by tez moje fotografie wyglądały (wychodziły) tak jak je widzę. Niestety Epson L3160 drukuje je nieco inaczej ? Próbowałem z różnymi proffilami drukarki jak i ustawień programu. Postanowiłem więc zakupić obecny Calibrite Display Studio (nie wiem czy dobrze zrobiłem i czy w pełni ten kalibrator właśnie zastapi poprzedni). Niby Plus jest do zastosowań zaawansowanch dla monitorów ale jednak w wydrukach mi to nie pomogło.

Więc..

1) ..zastanawiam się właśnie czy kupno wersji studio to dobry wybór i czy moja drukarka nadaje się do pięknych wydruków fotograficznych (czy kalibracja zdziała cuda i uda mi się uzyskać pożądany efekt). Ktoś ma ten kalibrator i porzeli się opinią ?

2) Jeśli ten nowo zakupiony kalibrator jest w stanie idealnym kalibrować ekran to czy spokojnie mogę sprzedać wersję PLUS, czy jednak warto go też mieć ?

3) Zastana mnie też czy kalibracja którą mam, czy powinienem ustawiać profile kolorów w programie do wydruków ?

4) Zastanwia mnie też jak najlepiej sprawdzić różnice profili domyślnych przez drukarkę, bo mam m.in.:

  - Epson IJ Printer 07 (który ni cholery mi nie nie mówi co to za przedział gamutowy)

  - Epson sRGB 

  - Epson Standard sRGB - gamma 1.8

  Czy jednak powinienem używać jakiś innych w systemie profili ? 

  - sRGB IEC61966-2.1

  Posiadam też również inne profile za  pewne utworzone przez program Affinity:

  - Dispay P3

  - ColorMatch RGB

  - ROMM RGB: ISO 22028-2:2013

  - sRGB dispay profile with display hardware configuration data derived from calibration

  - Appple RGB

  - Adobe RGB (1998)

 

 Czy jednak powinienem usunąć większość profili które się da i używać tylko jednego z tego którego skonfiguruje kalibrator, chociaż nie wiem do końca jak to ma działać z ekranem, czy konfiguracja drukarki równoczesnie łaczy się jakoś z konfiguracją ekranu ?

 

Na razie tyle pytań, z góry dziękuję za każdą pomoc i wyjaśnienia. Wiem że sporo, ale każda wypowiedź jest dla mnie cenna i jako laik nadal wszystkiego się uczę, więc proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.  Z drukarka chodzi mi ze sporadycznie wychodzą beznadziejnie. Na monitorze przy 60L i 40L sprawdzam i widzę ok, biel, kolor, a nagle po wydruku jakby w zdjęciu znajdowało sie pelno zieleni. Myśląc czy cos sie zatkalo w drukarce, wybieram inne zdjęcie i jest ok. Nie kumam takich zjawisk. Gdzieś niedawno przeczytałem że warto sprawdzić czy zdjęcie ma zapisany jakis juz profil i w takim go obrabiać. A drukować najlepiej zapisać osadzając w nim profil i w tedy drukować. Tylko że np w drukach nigdy mnie nie zawiodl Corel Paint Shop Pro X4 i się zastanawiam czy cos program nie miesza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij



Wypoczywam.com Wypoczywam.com - Domki Wypoczywam.com - Pokoje Wypoczywam.com - Apartamenty Wypoczywam.com - Pensjonaty Wypoczywam.com - Hotele
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.