Skocz do zawartości

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj nowe konto, aby mieć pełny dostęp do forum. To zajmie Ci 1 minutę!

Przejdź do rejestracji

Zablokowane Apple MacBook Pro i monitor ASUS - Konfiguracja


krzysztof.a
 Udostępnij

Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Marcin,

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu udało mi się wrócić do dawnego hobby, czy też dodatkowego zajęcia jakim była grafika i strony www. Zostałem grafikiem w firmie w której pracowałem wcześniej na innym stanowisku. Jako że chciałbym nieco podszkolić swój warszat (grafika + www + czasem fotografia), sprawiłem sobie monitor graficzny ASUS ProArt PA278CV. Nie miałem do czynienia wcześniej z ustawieniami kolorów do profesjonalnego użytku, raczej uczę się na bieżąco w pracy. Zauważyłem jednak że monitor bardzo brzydko wyświetla (kanciasto/pikselowato) fonty na stronach (mam go od 2 dni dopiero, tyle zauważyłem póki co). Próbowałem znaleźć jakieś porady jak skonfigurować ten monitor z MacBookiem Pro, niestety, prędzej udało mi się wyłapać że pomaga zmiana profilu koloru - fonty wyglądają wtedy nieco lepiej.

Mam jednak pytanie: jaki profil kolorów jest zatem właściwy? Skoro już wydałem kasę na monitor graficzny (oczywiście będąc w pełni świadomym że to najniższa półka w tej dziedzinie, jednak jest polecany jako dobry monitor do MacBooka) to chciałbym używać go we właściwy sposób 🙂

Czy ktoś miał podobne doświadczenia, ewentualnie może coś poradzić odnośnie konfiguracji zarówno MacBooka jak i monitora żeby to miało ręce i nogi?

Sprzęt: MacBook Pro M1 2021 + ASUS ProArt PA278CV. Połączone kablem USB-C, próbowałem również HDMI ale efekt był ten sam. Rozdzielczość 2560x1440@75Hz

Edytowane przez krzysztof.a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
  • Rozwiązanie

Niestety macOS nie przepada za ekranami bez skalowania. Najlepiej zaopatrzyć się w ekran 4k i włączyć sobie skalowanie ekranu, wtedy obraz i fonty są jak żyleta. Możesz też sprawdzić ustawienia monitora, jakieś wygładzanie czy wyostrzanie krawędzi, wiele monitorów ma takie opcje.

Co do profilu koloru to wszystko zależy do czego ma być stosowany, ale podstawowy profil koloru, który jest powszechnie używany, jak i również jest w pełni wspierany w przeglądarkach (bo wspomniałeś o stronach www) to najlepiej ustawić profil "sRGB IEC...". Wtedy nie powinno być rozbieżności pomiędzy np. projektem z Figmy, a tym co widzisz w przeglądarce (wiem z doświadczenia, bo miałem przez jakiś czas ustawiony Display P3).

Tak czy inaczej polecam zaopatrzyć się w jakiś monitor co najmniej 4k 27", ale jednak po tych 4 latach użytkowania takiego to jednak brałbym 32", tak aby włączyć sobie skalowanie i wszystkie elementy, aby były ostre, ale też nie jakieś małe.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Monitor wraca tam skąd przybył, jako niekompatybilny. Oprócz problemów z jakością obrazu, dochodziło zapominanie ustawień - po włączeniu i wyłączeniu monitora albo komputera za każdym razem musiałem ustawiać wszystko od nowa, odświeżanie 75Hz było raz dostępne, a raz nie. Monitor miał pomóc w pracy a wyszło wprost przeciwnie. Bawiłem się wszystkimi możliwymi opcjami zarówno w systemie i monitorze, tylko zmiany profilu kolorów dawały jakąś poprawę komfortu, ale tekst w dalszym ciągu daleki od ideału.

Na razie sobie odpuszczę, a na pewno przed zakupem kolejnego postaram się sprawdzić jak to faktycznie będzie działało z moim kompem. 27 cali wydaje się być jednak w sam raz dla mnie, poprzednio miałem iMaca 27 5K i teraz jednak trochę żałuję przeszedłem na MacBooka (przynajmniej jeśli chodzi o sam ekran).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij



Wypoczywam.com Wypoczywam.com - Domki Wypoczywam.com - Pokoje Wypoczywam.com - Apartamenty Wypoczywam.com - Pensjonaty Wypoczywam.com - Hotele
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.