Skocz do zawartości

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj nowe konto, aby mieć pełny dostęp do forum. To zajmie Ci 1 minutę!

Przejdź do rejestracji

Pierwsze portfolio graficzne. Jak założyć?


GRVNDXR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu zajmuję się tworzeniem grafiki. Na razie dokształcam się:, robię kurs, oglądam poradniki, praktykuję na wielu płaszczyznach. Myślę, że to już czas na założenie swojego portfolio z dotychczas stworzonymi pracami, tylko pytanie: gdzie je założyć?

Aktualnie nie mam możliwości na użycie jakiegoś płatnego narzędzia do stworzenia strony/portfolio, jak np. te oferowane przez Zyro, tak więc szukam czegoś darmowego, acz stojącego na dobrym poziomie. Myślę nad stworzeniem profilu na behance, i ewentualnie takim profilem biznesowo-promocyjnym na instagramie (tylko czy jest sens wrzucać to samo na insta, bez żadnego podziału jak na podanym wcześniej behance?).

Co byście polecili? Na razie zrobić ten profil na behance, i podzielić mniej więcej prace według tematyki, i potencjalnym pracodawcom/klientom udostępniać link żeby sobie zobaczyli online, czy może klasyka i stworzyć kilkustronicowy plik w pdfie z pracami?

 

Dodatkowo co polecacie umieścić w takim portfolio? Ja z racji, że zawsze miałem talent graficzny przerzuciłem się na digital art i już trochę "nabazgrałem" swoich prac cyfrowych, także to bym umieścił, ale co więcej? Na pewno jakieś fotomanipulacje, może pixel art, bo to dosyć pokrewne do digitalu i już też w tym trochę grzebałem.

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Chcesz użyć gotowca czy postawić na swoim serwerze z domeną? 

Behance na początku spoko. Na pewno lepsza opcja to klikalna online niż statyczny pdf. 

Godzinę temu, GRVNDXR napisał(a):

Na razie zrobić ten profil na behance, i podzielić mniej więcej prace według tematyki, i potencjalnym pracodawcom/klientom udostępniać link żeby sobie zobaczyli online, czy może klasyka i stworzyć kilkustronicowy plik w pdfie z pracami?

Tylko proszę, nie rób projektu typu "zbiór czegoś tam" i nie aktualizuj go o nowe prace, tylko nowa praca = nowy projekt 😅 

Godzinę temu, GRVNDXR napisał(a):

Dodatkowo co polecacie umieścić w takim portfolio? Ja z racji, że zawsze miałem talent graficzny przerzuciłem się na digital art i już trochę "nabazgrałem" swoich prac cyfrowych, także to bym umieścił, ale co więcej? Na pewno jakieś fotomanipulacje, może pixel art, bo to dosyć pokrewne do digitalu i już też w tym trochę grzebałem.

Skoro tworzysz portfolio, aby udostępniać je pracodawcom/klientom, to raczej celuj w tematyki, które są potrzebne biznesowo i na które znajdą się potencjalni kupcy.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Damian napisał(a):

Chcesz użyć gotowca czy postawić na swoim serwerze z domeną? 

Raczej gotowiec, bo na domenę aktualnie nie mam środków. Myślę, że w przyszłości jak najbardziej  na własnej domenie można coś postawić, a jak na razie wystarczy gotowiec czy właśnie taki profil jak myślałem na behance.

 

34 minuty temu, Damian napisał(a):

Tylko proszę, nie rób projektu typu "zbiór czegoś tam" i nie aktualizuj go o nowe prace, tylko nowa praca = nowy projekt 😅 

Hah no wiadomo 😁 Będę się starał na bieżąco aktualizować o najlepsze pracę a jak na razie podzielę (myślę tak że na chociaż 4 rodzaje) i dodam co najlepsze.

 

34 minuty temu, Damian napisał(a):

to raczej celuj w tematyki, które są potrzebne biznesowo i na które znajdą się potencjalni kupcy.

Tylko właśnie nie wiem co potencjalni klienci/pracodawcy oczekują 🤔Według moich rozkmin to na pewno fotomanipulacje  i jakieś broszurki promocyjne/reklamówki. Rysunki też są raczej w porządku (ja tworzę takie w stylu kreskówkowym, i przymierzam się do semirealizmu), bo jeśli ktoś chce jakiś plakat np. dla dzieci czy coś w ten deseń, to mu to będzie odpowiadać.

 

Czyli nie ma co zakładać tego insta? Zawsze to jakieś większe zasięgi, ale wydaje mi się, że bardziej profesjonalnie wypada behance, czy jakaś inna strona niż taki profil na instagramie.

 

A co możecie powiedzieć o adobe portfolio? Jest to za darmo, bo szczerze powiedziawszy nawet nie próbowałem tam założyć konta.

Edytowane przez GRVNDXR
dodanie pytania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
Godzinę temu, GRVNDXR napisał(a):

Czyli nie ma co zakładać tego insta? Zawsze to jakieś większe zasięgi, ale wydaje mi się, że bardziej profesjonalnie wypada behance, czy jakaś inna strona niż taki profil na instagramie.

Instagram możesz sobie budować do zasięgów i na nim promować swojego Behance, ale raczej klientowi profilu IG bym nie wysyłał 😄 Mało to profesjonalne.

Godzinę temu, GRVNDXR napisał(a):

A co możecie powiedzieć o adobe portfolio? Jest to za darmo, bo szczerze powiedziawszy nawet nie próbowałem tam założyć konta.

Adobe Portfolio jest zawarte w pakiecie Creative Cloud:

Ta zawartość jest ukryta. Jeśli chcesz mieć do niej dostęp, proszę
/applications/core/interface/js/spacer.png">

Aktualnie ja korzystam w swoim portfolio z tego i jest bardzo fajne. Prosta konfiguracja, wszystko ustawiasz klikając w suwaki. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia w cms'ach typu self-hosted, to Adobe Portfolio jest świetnym rozwiązaniem, bo możesz podpiąć pod to własną domenę.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tego, że temat jest dalej otwarty, mam pytanie odnośnie nicku którym się będę posługiwać. Lepiej dodać do mojego nicku artystycznego rzeczownik - Design, czy lepiej Designer? W takim sensie (nick) Design czy (nick) Designer, czy może lepiej po prostu sam nick?

 

Sorry, za może głupie pytanie, ale wolę zapytać doświadczonych kolegów po fachu jak to jest odbierane, niż zacząć się czymś posługiwać (i budować markę)  co być może będzie odbierane źle i nieprofesjonalnie (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. A tak się zastanawiam (przy dodawaniu moich prac do portfolio), dodać np. przy rysunkach taki stan pracy "przed i po"? W sensie dać lineart rysunku po lewej, a po prawej już skończony rysunek (pokolorowany i z cieniowaniem), czy nie robić czegoś takiego? Można także coś w ten deseń dać do fotomaniuplacji, zdjęcie przed i już po fotomontażu, tak aby potencjalny klient widział jak to wyglądało przed. Czy raczej czegoś takiego się nie robić i po prostu dać już skończone prace finalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
10 godzin temu, GRVNDXR napisał(a):

Można także coś w ten deseń dać do fotomaniuplacji, zdjęcie przed i już po fotomontażu, tak aby potencjalny klient widział jak to wyglądało przed.

To dobry pomysł. Zazwyczaj ludzie pokazują fotomanipulacje bez fazy początkowej i tak naprawdę nie wiadomo, ile pracy w to włożyli.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Damian zmienił(a) tytuł na Pierwsze portfolio graficzne. Jak założyć?

Pozakładałem już konta na wyżej wymienionych stronach. Dodatkowo założę chyba coś na facebooku, tylko teraz pytanie co? Czy z tych dwóch, pod grafika i projektanta pasuje bardziej strona firmy lub marki, czy społeczność lub osoba publiczna? I w przypadku jednego i drugiego, trzeba już posługiwać się chyba jakąś nazwą, także ten odradzany <nick> Design, będzie już OK w tym przypadku? Ewentualnie <nick> Graphics?

Edytowane przez GRVNDXR
Dopisanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

@GRVNDXR

1. Co do fanpage'a, to proponuję wziąć kategorię "projektant graficzny". Poza tym, facebook nie wymusza na użytkowniku, aby podał konkretny typ nazwy tzn. swojej działalności albo osoby. Zarówno możesz wpisać w odpowiednie pole "Jan Kowalski" jak i "JKowalsky" 🙂

2A Widzę, że nie do końca zrozumiałeś o czym wspomniał Damian i Pinkpixel. Chcąc zostać zawodowym grafikiem komputerowym nie powinieneś przedstawiać się jako "Ciasteczko Graphics" czy "Ciastko Designs" z prostej przyczyny - klient zacząłby się zastanawiać, czy nabijasz się z niego oraz czy trafił do odpowiedniej osoby, której może ufać.

2B. Osobiście uważam, że jeżeli chcesz dostawać jedynie feedback, to zakładanie X-kont na social media jest zbędne. W takim przypadku wystarczy udzielać się w miejscach, w których spotkasz ludzi o podobnych zainteresowaniach np. Grafinity, Behance albo grupy facebookowe o odpowiedniej tematyce.

3. Bardzo często zdarza się, że początkujący graficy chcą założyć portfolio zbyt wcześnie. Oczywiście nie mam zamiaru zniechęcać Ciebie. Tak z czystej ciekawości, mógłbyś przedstawić swoje 3 najlepsze prace, które chciałbyś zawrzeć w portfolio?

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.12.2022 o 13:26, Norbert napisał(a):

Widzę, że nie do końca zrozumiałeś o czym wspomniał Damian i Pinkpixel. Chcąc zostać zawodowym grafikiem komputerowym nie powinieneś przedstawiać się jako "Ciasteczko Graphics" czy "Ciastko Designs" z prostej przyczyny - klient zacząłby się zastanawiać, czy nabijasz się z niego oraz czy trafił do odpowiedniej osoby, której może ufać.

 

Zdaje sobie sprawę, tylko  myślałem,  że w socialach, nie jest to aż tak ważne jak np. na gł. stronie z portfolio gdzie posługiwanie się imieniem i nazwiskiem to oczywistość. Dodatkowo podchodzę do tego tematu w taki sposób, bo widzę wiele osób które posługują się właśnie pseudonimami (czy to na PL czy zagranicznej scenie), na YT czy instagramie. Także wydaje mi się, że tam podejście jest raczej bardziej nieformalne.

Dla przykładu na takim deviant arcie, nie ma raczej sensu posługiwać się np. pierwszą literą imienia i całym nazwiskiem, ale raczej jakimś pseudonimem.

Dodatkowo myślałem, że posługiwanie się pseudonimem da większą rozpoznawalność, bo jednak imię i nazwisko tak nie zapada w pamięci jak dobry pseudonim artystyczny.

Ewentualnie można byłoby przy imieniu i nazwisku, dodać w nawiasie właśnie ten pseudonim artystyczny?

 

W dniu 29.12.2022 o 13:26, Norbert napisał(a):

Osobiście uważam, że jeżeli chcesz dostawać jedynie feedback, to zakładanie X-kont na social media jest zbędne. W takim przypadku wystarczy udzielać się w miejscach, w których spotkasz ludzi o podobnych zainteresowaniach np. Grafinity, Behance albo grupy facebookowe o odpowiedniej tematyce.

Bardziej myślałem o zbudowaniu rozpoznawalności za pomocą socialów. Na facebooku siedzi jednak od groma ludzi, i jest wiele grupek na których co jakiś czas mogą pojawić się jakieś zlecenia.  Co do feedbacku to jak najbardziej się zgadzam, że trzeba udzielać się na grupach sctricte z tym związanych.

 

W dniu 29.12.2022 o 13:26, Norbert napisał(a):

Tak z czystej ciekawości, mógłbyś przedstawić swoje 3 najlepsze prace, które chciałbyś zawrzeć w portfolio?

Pewnie. Z każdej kategorii jak do tej pory (oprócz reklamówek i broszurek bo to nic ciekawego): rysunek, fotomanipulacja i mascot logo w stylu piłkarskim.

Ta zawartość jest ukryta. Jeśli chcesz mieć do niej dostęp, proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Cytat

Zdaje sobie sprawę, tylko  myślałem,  że w socialach, nie jest to aż tak ważne jak np. na gł. stronie z portfolio gdzie posługiwanie się imieniem i nazwiskiem to oczywistość. Dodatkowo podchodzę do tego tematu w taki sposób, bo widzę wiele osób które posługują się właśnie pseudonimami (czy to na PL czy zagranicznej scenie), na YT czy instagramie. Także wydaje mi się, że tam podejście jest raczej bardziej nieformalne.

Dla przykładu na takim deviant arcie, nie ma raczej sensu posługiwać się np. pierwszą literą imienia i całym nazwiskiem, ale raczej jakimś pseudonimem.

Dodatkowo myślałem, że posługiwanie się pseudonimem da większą rozpoznawalność, bo jednak imię i nazwisko tak nie zapada w pamięci jak dobry pseudonim artystyczny.

Ewentualnie można byłoby przy imieniu i nazwisku, dodać w nawiasie właśnie ten pseudonim artystyczny?

Wspomniane przez Ciebie zjawisko może być spowodowane wieloma czynnikami. Niektórzy na początku swojej przygody graficznej wstydzą się nabytych umiejętności, dlatego używają pseudonimów do kształtowania swojej osoby. Co nie zmienia faktu, że w przyszłości człowiek jest zmuszony identyfikować się imieniem i nazwiskiem ze względu na utworzenie pożądnego portfolio + CV. Tak poza tym, DeviantArt jest raczej portalem służącym do zabawy niż do prezentowania prac graficznych dla poważnych klientów. Najczęściej jednak poleca się Behance lub Dribbble. Co do Twojego pytania, to wydaję mi się, że mieszanie imienia i nazwiska z pseudonimem artystycznym jest... nijakie i trochę dziecinne  - oczywiście jest to tylko moje zdanie.

 

Cytat

Pewnie. Z każdej kategorii jak do tej pory (oprócz reklamówek i broszurek bo to nic ciekawego): rysunek, fotomanipulacja i mascot logo w stylu piłkarskim.

Co do fotomanipulacji, to trudno jest mi cokolwiek ocenić, ponieważ nie znam złożoności projektu oraz ilość użytych materiałów. Natomiast reszta prac wymaga poprawek takich jak nadmierny blur czy jakość linii. Jeżeli chciałbyś dostać feedback od użytkowników, to polecam założyć tematy w odpowiednich działach i tam powrzucać obrazy.

Szczerze mówiąc, na Twoim miejscu powstrzymałbym się z autoreklamą (na ten moment) oraz skupiłbym się na udoskonalaniu umiejętności tak, aby w przyszłości móc pochwalić się schludnym i "wychuchanym" portfolio 🙂

  • Lubię to! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Norbert napisał(a):

Co do Twojego pytania, to wydaję mi się, że mieszanie imienia i nazwiska z pseudonimem artystycznym jest... nijakie i trochę dziecinne  - oczywiście jest to tylko moje zdanie.

 

Też myślę nad tym pseudonimem artystycznym, ze względu na to, iż przy działalności gospodarczej może się to przydać. Tj. zamiast imię i nazwisko + grafik komputerowym, miałbym - imię i nazwisko + pseudo graphic/desig, ale nie wiem  czy to jest dozwolone w takiej formie.

 

6 godzin temu, Norbert napisał(a):

Co do fotomanipulacji, to trudno jest mi cokolwiek ocenić, ponieważ nie znam złożoności projektu oraz ilość użytych materiałów. Natomiast reszta prac wymaga poprawek takich jak nadmierny blur czy jakość linii.

Fotomanipulacja zrobiona w całości z osobnych elementów - tj.pies, tło, trawa, motyle złączyłem razem z osobnych obrazów. Co mi się wydaje to (i dostałem też taki feedback) to chyba przesadziłem z ilością motylów 😅.

Blur w rysunku był celowy żeby na pierwszym planie był korpo kot i dymek, a pomieszczenie za nim rozmyte. Bez tego było to trochę takie hmmm przytłaczające ilością szczegółów (przynajmniej dla mnie).

Co do linii to fakt, muszę popracować, bo ręka nie jest taka pewna przy cyfrówce jak była przy kartce papieru. Dodatkowo mam trochę problem z tymi tak zwanymi pewnymi pociągnięciami pędzla przez co strzępią mi się niekiedy linię.

6 godzin temu, Norbert napisał(a):

Jeżeli chciałbyś dostać feedback od użytkowników, to polecam założyć tematy w odpowiednich działach i tam powrzucać obrazy.

Pewnie. Dzięki za ten feedback. Postaram się wrzucić coś nowego, jak tylko  zmajstruję coś godnego uwagi. 😃

 

6 godzin temu, Norbert napisał(a):

Szczerze mówiąc, na Twoim miejscu powstrzymałbym się z autoreklamą (na ten moment) oraz skupiłbym się na udoskonalaniu umiejętności tak, aby w przyszłości móc pochwalić się schludnym i "wychuchanym" portfolio 🙂

Jak najbardziej masz rację i się z tym zgadzam, tylko że w ostatnim czasie widziałem kilka ofert pracy(w tym ze stażem) w moim mieście i każda oferta wymagała jakiegoś tam portfolio. Dlatego też chcę stworzyć takie bazowe portfolio (na ten czas), a potem gdy się rozwinę, pokasuję gorsze pracę i uzupełnię teczkę o nowe (lepsze) pracę. A tak na tą chwilę, myślę że nie jest jakoś tragicznie jeśli chodzi o moje umiejętności 😅 i dodatkowo to też informacja dla potencjalnego pracodawcy co potrafię, a co nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że @GRVNDXRmusi przejść tą drogę z pseudo :). Tzn ma potrzebę jego wykorzystania. W sumie to nie wiem jak pozostali, ale ja w młodzszych latach też miałem taką potrzebę, może nie da się tego przeskoczyć?

@GRVNDXRodniosę się do twojej ilustracji z kotem. Spróbuj w kolejnych pracach tego typu nie tworzyć takiego ciasnego kadru. Pokaż to szerzej. Ta ilustracja którą pokazałeś jest jak .. oglądanie przez okno. Wszystkie elementy na niej są przycięte kadrem: laptop, biurko, monitor, kot, dymek z jego myślami. Stosuje się takie kadry w filmie, komiksie i ich zadaniem jest oddanie takich cech jak: dynamika, upływ czasu, lub jego spowolnienie. To kadrowanie jakie zastosowałeś to bardziej kadr ze storyboardu/scenopisu. Pokaż całą postać, a jeśli ma być przycięta staraj się zaplanować ten rysunek tak by np. nie przycinać tej ręki która drapie się po brodzie, tylko pokazać ją wraz z łokciem, bo ona jest istotna dla tego chcesz pokazać, to drapanie się po brodzie i mimika oczu uzupełniają się. 

O samej technice rysunku się nie wypowiem, ale brakuje mi w nim swobody/pewnej ręki.

W takich rysunkach nie zawsze trzeba domykać linie rysunku, tak by obwodziły wszystko jak w kolorowance dla dzieci. Jak do rysunku dochodzi kolor, to linie tworzą się same na styku koloru z tłem, czasami nie trzeba tam wstawić czarnej/ciemnej kreski. Rysunek zyskuje wtedy lekkość.

Możesz też spróbować ograniczyć w niektórych pracach paletę kolorów.

Zerknij na ilustracje poniżej.

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pinkpixel napisał(a):

Tak sobie myślę, że @GRVNDXRmusi przejść tą drogę z pseudo :). Tzn ma potrzebę jego wykorzystania. W sumie to nie wiem jak pozostali, ale ja w młodzszych latach też miałem taką potrzebę, może nie da się tego przeskoczyć?

Hah no coś w tym jest. 😅 Tak mnie do tego ciągnie, a dodatkowo mógłbym porobić fajne loga z moim pseudonimem. Jednakże pójdę waszymi radami i daruję sobie to, a pseudo użyję tylko na deviancie, i może ewentualnie instagramie.

 

12 godzin temu, pinkpixel napisał(a):

Spróbuj w kolejnych pracach tego typu nie tworzyć takiego ciasnego kadru. Pokaż to szerzej. Ta ilustracja którą pokazałeś jest jak .. oglądanie przez okno. Wszystkie elementy na niej są przycięte kadrem: laptop, biurko, monitor, kot, dymek z jego myślami. Stosuje się takie kadry w filmie, komiksie i ich zadaniem jest oddanie takich cech jak: dynamika, upływ czasu, lub jego spowolnienie. To kadrowanie jakie zastosowałeś to bardziej kadr ze storyboardu/scenopisu. Pokaż całą postać, a jeśli ma być przycięta staraj się zaplanować ten rysunek tak by np. nie przycinać tej ręki która drapie się po brodzie, tylko pokazać ją wraz z łokciem, bo ona jest istotna dla tego chcesz pokazać, to drapanie się po brodzie i mimika oczu uzupełniają się. 

Rzeczywiście. Nie pomyślałem o tym i przez to musiałem lekko zamazać tło bo się wszystko zlewało ze sobą. Dzięki za rady

 

12 godzin temu, pinkpixel napisał(a):

Możesz też spróbować ograniczyć w niektórych pracach paletę kolorów.

Dobrze to wygląda. W sumie taki efekt jakby szkicu z lekkimi kolorami.

A tak poza tym, to zastanawiam się jak to ze zdjęciem profilowym na mojej stronce portfolio. Czy dodać moje własne zdjęcie z jakąś lekką obróbką graficzną, czy raczej imię + nazwisko w jakiejś fajnej czcionce i z lekki efektem, czy może zdjęcie przerobione na portret? Pytam bo wybór raczej czysto subiektywny, lecz być może okiem starszych i doświadczonych kolegów nie koniecznie jak z tym pseudonimem. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Cytat

Hah no coś w tym jest. 😅 Tak mnie do tego ciągnie, a dodatkowo mógłbym porobić fajne loga z moim pseudonimem. Jednakże pójdę waszymi radami i daruję sobie to, a pseudo użyję tylko na deviancie, i może ewentualnie instagramie.

Niegłupi pomysł. W razie czego, w każdym momencie możesz zmienić zdanie odnośnie swojej identyfikacji na rynku pracy 🙂

 

Cytat

tak poza tym, to zastanawiam się jak to ze zdjęciem profilowym na mojej stronce portfolio. Czy dodać moje własne zdjęcie z jakąś lekką obróbką graficzną, czy raczej imię + nazwisko w jakiejś fajnej czcionce i z lekki efektem, czy może zdjęcie przerobione na portret? Pytam bo wybór raczej czysto subiektywny, lecz być może okiem starszych i doświadczonych kolegów nie koniecznie jak z tym pseudonimem.

Hmm... jeśli dobrze zrozumiałem pytanie, to wszystko zależy od stylu, w jakim layout został zaprojektowany. Osobiście nie widziałem ani razu, aby ktoś kombinował ze swoim zdjęciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat jest przestarzały, ponieważ ostatni post był napisany ponad dwa miesiące temu. Czy na pewno chcesz go skomentować? Jeśli tak, to możesz kontynuować pisanie posta.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



Wypoczywam.com Wypoczywam.com - Domki Wypoczywam.com - Pokoje Wypoczywam.com - Apartamenty Wypoczywam.com - Pensjonaty Wypoczywam.com - Hotele
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.