Skocz do zawartości

[Photoshop CS6] Nakładanie kształtu tylko w obrębie zaznaczenia

Dagome
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,
Korzystam z Photoshopa CS6 Extended i w trakcie pracy natrafiłem na prawdopodobnie banalny w rozwiązaniu lecz zaporowy problem. Jako praktycznie laik nie potrafię sobie z nim poradzić i liczę, że będziecie mi w stanie pomóc. Mam nadzieję, że opiszę go zrozumiale: otóż, stworzyłem prosty napis na który chciałem nałożyć kilka linii w różnych miejscach, tak aby owe linie znajdowały się jedynie na tekście. Tekst zrasteryzowałem i zaznaczyłem po czym sięgnąłem po narzędzie rysujące prostą linię. Niestety wbrew moim nadziejom narysowanie linii skończyło się stworzeniem przez program nowej warstwy, natomiast sam kształt "nie dopasował" się do zaznaczenia i wyjechał poza jego ramy.

Jeśli mnie moja podstarzała pamięć nie myli, w którejś z poprzednich wersji przy zastosowaniu kroków, które ja podjąłem owa linia pojawiała się jedynie w obrębie zaznaczenia + nie tworzyła nowej warstwy tylko pojawiała się na tej. Potraficie jakoś łopatologicznie wytłumaczyć mi w jaki sposób mogę osiągnąć zamierzony efekt? (a najlepiej jak ustawić ustawienia, które pamiętam z poprzedniej wersji)

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Nowa warstwa tworzyła ci się bo prawdopodobnie użyłeś narzędzia do wektorów Line Tool lub podobny. Jeśli tak robisz to po utworzeniu nowej warstwy z wektorem klikasz prawym na niej i dajesz "Create clipping mask/Utwórz maskę przycinającą" (Na liście warstw pojawi się strzałeczka w dół. Warstwa przycinająca odnosi się do znajdującej się warstwy/grupy poniżej zatem warstwa z linią musi być dokładnie nad warstwą tekstu). Linia wpisze ci się dokładnie w tekst nieważne jak będzie pierwotnie narysowana. Po tym jak chcesz możesz scalić/merge warstwy z liniami i tekstem, chociaż nie widzę przymusu.

Ewentualnie jeśli chcesz od razu na jednej warstwie możesz zaznaczyć tekst i użyć brush tool. Wybierasz twardy pędzel. Opcja pędzla - Lewy Myszy + (Shift+Lewy myszy) tworzy idealne odcinki między punktami. Także Shift+Lewy myszy rysuje proste jednak co kąt 45 stopni. Chociaż tutaj czasami na krawędziach może nie domalować. Ale tu znowu lepiej nad warstwą tekstu utworzyć nową dać "Create clipping mask/Utwórz warstwę przycinającą" i malować na niej linie.

Warstwy są po to żeby z nich korzystać i w razie czego szybko zedytować element. Dlatego dla każdej lini możesz tworzyć nową warstwę dawać "Create clipping mask/Utwórz maskę przycinającą" i w razie potrzeby edytować konkretną bez ingerencji w resztę obrazu.

Pozdrawiam
http://siawq.deviantart.com/