Skocz do zawartości

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj nowe konto, aby mieć pełny dostęp do forum. To zajmie Ci 1 minutę!

Przejdź do rejestracji

Zablokowane Kilka propozycji


Ola
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam kilka propozycji, dotyczących funkcjonowania forum, reklamy i wprowadzeniu kilku "bajerków".

[color=#0080FF]1.[color=#f5c712]PODGLĄD OUTCOMA W PORADNIKACH

Bardzo często na forach poradniki nie są dokładnie zatytułowane, bywa że wrzucane są po prostu linki do wideo na youtube, bez konkretniejszych informacji, gdzie pierwszy widok nic nie mówi o tym, czego dotyczy tutorial i jak wygląda efekt końcowy. Spośród kilkunastu poradników "Tutek na fajną sygnaturkę", ciężko jest znaleźć ten interesujący, czasami trzeba otworzyć kilkanaście kart, w rezultacie niektórzy rezygnują już na starcie. Nie wspomnę o tym, że bardzo często własnie przez sam tytuł użytkownicy rezygnują. Osoby nie gustujące np. w piłce nożnej, nie zainteresują się poradnikiem"Sygnatura Messi", nawet jeżeli sam tutek byłby naprawdę godny uwagi, a uzyskany efekt ciekawy. Takich przykładów można podać jeszcze wiele, zapewne każdy w swoim doświadczeniu miał podobne odczucia, czy sytuację. Dlatego chciałam zaproponować mały "bajerek" polegający na podglądu Outcoma zanim jeszcze wejdzie się w temat z poradnikiem.

Ta zawartość jest ukryta. Jeśli chcesz mieć do niej dostęp, proszę
http://i.imgur.com/oHoNTwE.jpg[/img]

Podczas tworzenia nowego tematu autor miałby dodatkowe pole tekstowe, w którym mógłby podać link do efektu końcowego. Użytkownik miałby możliwość podejrzenia czego dotyczy temat z poradnikiem poprzez najechanie na ikonkę obrazka lub kliknięcie w nią. Pokazywałaby się "JSowska" ramką z grafiką, oczywiście wyscalowaną, by w przypadku dużych formatów nie zakryła połowy strony. Jest trochę z tym roboty, jednak w dzisiejszych czasach nie trzeba indywidualnie pisać pod to skryptu, w internecie jest masa takich plików js i css do pobrania, które można spokojnie podpiąć pod forum i dostosować je do niego. Nie jest to obciążenie dla forum, outcomy pobierane były by z innych źródeł, nie musiałyby być wrzucone bezpośrednio na "ftp" strony.
[color=#f5c712]
To jest oczywiście bajerek, a nie wymagany atrybut do funkcjonowania forum, dlatego też nie chce przesadnie obciążać osób, które ewentualnie podjęłyby się wcielenia tego w życie. To tylko propozycja, która może ewentualnie kiedyś zostanie rozpatrzona pozytywnie, przy większym zasobie czasu na jej wprowadzenie :)



[color=#4080FF]2.[color=#f5c712]KONKURSY CYKLICZNE

Osobiście trochę mi smutno, że niektóre konkursy są tak rzadko organizowane. Osoby zajmujące się głównie webdesigniem, fotomanipulacjami, plakatami, czy fotografią muszą czekać aż miesiąc, by móc się pobawić i spróbować swoich sił rywalizując z innymi grafikami. Tyle samo chyba również trwa wyłanianie zwycięzców. Wydaje mi się, że to trochę za długo. Osoby, których konikiem są loga, czy sygnatury mają już lepsza sytuację. Mogą cieszyć się tworzeniem prac konkursowych co tydzień lub dwa tygodnie. Nie wspomnę już o tym, że wpływa to w dużej mierze na punktacje. Oczywiście nie uważam, że punktacja na forum jest swego rodzaju jakimś wielkim prestiżem, o który trzeba się wykłócać bo równie dobrze ktoś może być świetnym grafikiem i nigdy w takowej zabawie nie brać udziału, ale mimo wszystko korzystając z prostej matematyki powstaje tutaj mała dyskryminacja niektórych użytkowników i pogorszenie ich sytuacji.
Na przykładzie: Ktoś jest świetnym tagowcem i branderem. W ciągu miesiąca wygra wszystkie konkursy w tej kategorii lub tylko polowe. [color=#f5c712]Obliczając, dwie wygrane w sygnaturze tygodnia= 40pkt. Jedna wygrana w konkursie na Logo dwutygodniowe = 50pkt. 50+40=90 pkt. Natomiast taki użytkownik, który jest na przykład mistrzem webdesignu, czy tworzenia manipulacji, jak ma szczęście i uda mu się wygrać konkurs, na którąś z tych kategorii, to w miesiącu dostanie tylko [color=#f5c712]70pkt. Osoby zajmujące się tylko i wyłącznie fotografią mają jeszcze gorzej. Inni zawsze mogą spróbować swoich sił w pozostałych kategoriach, oni raczej będą skupiać się na jednej i nudzić się niemiłosiernie czekając aż miesiąc, by móc się pobawić.

Reasumując, wydaje mi się, że miesiąc to trochę zbyt długi termin i można by go spokojnie skrócić w niektórych konkursach do dwóch, czy jednego tygodnia, zważywszy że wykonanie takiej pracy konkursowej, a nie komercyjnej nie zajmuje aż tyle czasu :) Oczywiście zdaje sobie sprawę, że tym samym trzeba by lekko pozmieniać punktacje, by w przypadku zmiany teraz ta druga strona nie była pokrzywdzona. Jednak mam nadzieje, że ta propozycja zostanie przeanalizowana i znajdzie się jakieś rozwiązanie. Może nie teraz, zważywszy że mało jest aktywnych użytkowników i czasami konkursy się nie odbywają z powodu braku prac, ale może w przyszłości... :)

Tym samym chciałam zaproponować zmianę w wymogach dot. rozpoczęcia się konkursu. Uważam, że konkurs powinien się rozpocząć dopiero wtedy, kiedy zostaną przesłane [color=#f5c712]minimum 3 prace. W innych wypadkach jest to bez sensu, kiedy pojawiają się tylko dwie lub jedna.

[color=#4080FF]3. [color=#f5c712]WYRÓŻNIONE PRACE

Wiem, że pomysł zaciągnięty z konkurencyjnego, w sumie już zamkniętego forum, ale wydaje mi się że ciekawa opcją było by wprowadzenie wyróżnionych prac tygodnia lub miesiąca. Jednym słowem, wśród wszystkich prac udostępnianych w galeriach przez użytkowników moderacja wyłaniała by te najlepsze, segregując je na kategorie, które według nich zasługują na jakieś wyróżnienie, nawet jeżeli tylko w specjalnie stworzonym do tego temacie. To takie miłe "połechtanie" użytkownika. Poza tym, że ma możliwość dyskusji na forum, proszenia o porady, opinię, dzielenia się doświadczeniem z osobami o tych samych zainteresowaniach, to mógłby od czasu do czasu zostać doceniony przez osoby decyzyjne na forum, co wpłynęło by pozytywnie na jego samopoczucie, chęć dalszego rozwoju, jak i opinię o forum. "Docenili moja pracę, fajne forum, polecę je znajomym i na pewno zostanę tu na dłużej". To tylko taki przykład, jak to może wpłynąć na użytkowników i same forum. Na chwile obecną nie ma tutaj żadnych wyzwań i rozrywek (nie biorę pod uwagę zleceń) poza cyklicznymi konkursami. Warto czasami wyjść z taką inicjatywą, by wzmocnić pozytywne odczucia względem forum. System wyróżnionych prac miałby jeszcze jedno zastosowanie, ale to już w następnym punkcie.

[color=#4080FF]4.[color=#f5c712]REKLAMA, CZYLI SOCIAL MEDIA NIE GRYZĄ

Wydaje mi się, że reklama forum trochę leży i kwiczy. Wpływa to na popularność forum oraz liczbę użytkowników. To nie dobrze, że w godzinach popołudniowo-wieczornych jest dostępnych tylko kilku użytkowników, z czego większość to administracja, boty lub osoby, które wpadły tu na chwile by napisać zlecenie. To bardzo niedobrze, że w ciągu jednego dnia, jak zostanie napisanych 5-10 postów, to jest to limit i wręcz coś w rodzaju zajebistego maximum. To niedobrze, że niektóre działy nie były odwiedzane przez bardzo długi okres, a w galeriach podczas dodawania nowych prac nie zawsze zostanie się uraczonym opinią lub będzie ona tylko jedna. Jednym słowem forum wygląda troszkę na wymarłe lub jakby już powoli dogorywało, starając się jeszcze "ruszać pozostałościami nóżek i skrzydełek". A przecież nie trzeba wiele, by to się zmieniło. Jest to forum graficzne, ludzie którzy się tutaj udzielają mają większe lub mniejsze doświadczenie odnośnie budowania marki i marketingu. Trzeba jednym słowem ruszyć cztery literki i podziałać w tym kierunku.

Grafinity ma behance. Ok, świetnie. Widnieje tam tylko i wyłącznie podgląd projektu forum. Zastanawiam się jaki był tego cel, może chodziło o dodatkowe hasło w google, nie wiem. Ale dlaczego nie wykorzystać tego lepiej? Na behance mogłyby być publikowane projekty, które wygrały w konkursach cyklicznych, jak i te, o których wspomniałam wyżej-wyróżnione. Oczywiście za zgodą autorów i z uwzględnieniem autorstwa. A nuż ktoś by odnalazł taki projekt na behance, zainteresował się nim, zobaczył adres forum i z zainteresowaniem je odwiedził, a może pozostał na dłużej.

To samo z facebookiem. W dzisiejszych czasach prowadzenie fanpagea, to chyba podstawa w reklamie. Tam tez wpisy są wrzucane od czasu do czasu, nie ma ani systematyczności, ani w sumie niczego, co zaciekawiło by osoby, które jeszcze forum nie znają. Kiedyś były dodawane projekty, które wygrały w konkursach, teraz zostało to zaniedbane. A może by tak powrócić do tego, skupić na tym większa uwagę, organizować konkursy, które polegały by na udostępnianiu, oferując ciekawe nagrody zarówno rzeczowe, jak i inne, które dotyczą samych kont na forum? Tak samo z twitterem, DA, czy Instagramem.
Jednym słowem, nie zaniedbujmy mediów społecznościowych bo w dzisiejszych czasach, to one głównie są źródłem nowych użytkowników i ogólnie reklamy.

Warto również, by moderacja/administracja starała się sama z siebie "wnieść trochę życia" forum, wypowiadała się tutaj najczęściej jak może, sama tworzyła tematy do dyskusji, poradniki. Jednym słowem skupiła się na tym, by dyskusja była nieprzerwana, a nie wszystko pozostawić w rękach użytkowników. Takim sposobem, prędzej czy później tematy przestaną powstawać, ludzie zaczną się wypowiadać jeszcze rzadziej, co za tym idzie, osoby które będą miały pierwsza styczność z forum opuszczą je, na rzecz bardziej popularnego, widząc że "rozmowa się nie klei", a przerwa w dyskusji w niektórych działach sięga kilku miesięcy.

[color=#4080FF]5.[color=#f5c712]POBIERALNIA I DBANIE O BEZPIECZEŃSTWO UŻYTKOWNIKÓW

Nie wiem, czy to kwestia tego, że posiadam range grafika, czy po prostu nie zostało to ustawione, ale nie spotkałam się z żadnym zabezpieczeniem podczas dodawania projektu do Pobieralni. Sądze, że powinno zostać to zmienione, zarówno dla korzyści forum, jak i dla bezpieczeństwa użytkowników. By nie doprowadzić do sytuacji, że ktoś "zaspamuje" pobieralnie marnymi, jakimiś pojedynczymi plikami typu "kołeczko i kwadracik w wersji AI", jak i by zadbać o bezpieczeństwo użytkowników, którzy poprzez pobieranie jakiegoś materiału mogą być narażeni na wszelkiego rodzaju szkodliwe oprogramowanie. Powinna zostać włączona weryfikacja plików i materiałów. Materiały dodawane do pobieralni powinny być przede wszystkim autorskie (wszystko inne, powinno lądować w dziale Poradniki i Materiały), powinny być weryfikowanie na podstawie przydatności oraz poziomu wykonania, by nie trzeba było przekopywać się przez masę "lajkowskich" elementów, dodanych chyba tylko dla żartu, jak i linki powinny być skanowane, np poprzez stronę [url=http://www.virustotal.com]virustotal.com[/url]. Dopiero po spełnieniu wszystkich wymogów i pewności, że użytkownicy nie będą narażeni na niebezpieczne oprogramowanie, taki plik powinien zostać udostępniony.

Można tez pokusić się o jakieś dodatkowe "bonusy" dla autorów takich wrzutek, którzy udostępniają swoje projekty na rzecz forum i jego użytkowników :) Ale to oczywiście nie jest wymóg, według mnie najważniejsza jest w/w kwestia bezpieczeństwa i zadbanie o faktyczną przydatność i estetykę wrzucanych tam materiałów.

_____________________________________________________________________________

Z góry dziękuje, jeśli ktoś był na tyle wytrwały i dotrwał do końca mojego "wypracowania". :D Oczywiście to są tylko moje propozycje, z chęcią przeczytam, czy tez podyskutuje nad ich ewentualnym poprawieniem, czy też o kwestiach, które jasno wskazują, że nie znajdą one zastosowania na tym forum :)

Pozdrawiam <3:peace:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogółem uważam te pomysły za bardzo dobre, jedynie co do konkursów mam zastrzeżenia - to samo co @FoX wspomniał, nie każdy ma czas, żeby ten typ pracy ukończyć w przeciągu tygodnia. Praca, szkoła, cokolwiek bywają upierdliwe.
[color=#2C2C2C]Od siebie jeszcze bym dodał, że w przypadku poszerzenia marketingu forum na social media wypadałoby również umożliwić użytkownikom przeglądanie forum w wersji angielskiej. Do postów można by dodać translatora google'a, a styl bez problemu przetłumaczyć /po przemyśleniu również stwierdzam, że to głupi pomysł - nocna godzina napisania posta zrobiła swoje :poop:
Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tokiem rozumowania, nawet na logo dwa tygodnie to za mało. Koncepcja, rysunki, upraszczanie, do tego szkoła, praca :) Nie przesadzajmy, ja nawet komercyjnych projektów tyle nie robię, a w przypadku szablonów www nie uwzględniam tylko one page'u, jak w przypadku tych konkursowych :) Tak samo z sygnaturkami, czy fotomanipulacjami. Obydwa projekty mogą zając dokładnie tyle samo czasu, różni je tylko format. Wszystko zależy od umiejętności, a nie od czasu, który się poświęci na projekt. Osoba, której konikiem jest np projektowanie plakatów, zrobi dobry projekt w taki sam zakres czasu, co osoba, której konikiem jest sygnaturka. I takie porównanie można by zastosować również do osób, które zajmują się tworzeniem identyfikacji wizualnej, fotomanipulacjami, fotografią, czy rysunkiem.
Moje umiejętności nie są super, ekstra, mimo to brałam udział w wielu konkursach, również swego czasu na konkurencyjnym, już zamkniętym forum, gdzie rywalizacja była dużo większa (więcej użytkowników biorących udział w konkursach, więcej prac konkursowych). Bywało, że wygrywałam. Wtedy też chodziłam na zajęcia, pracowałam, ale nie przypominam sobie, bym musiała mieć aż miesiąc, by w ogóle cokolwiek zaprojektować na tyle dobrego, by znalazło się na podium.

Konkursy to zabawa, ma się w nich uczestniczyć, kiedy ma się na to czas, chce się po rywalizować z innymi, doszlifowawszy swoje zdolności, a nie wtedy, kiedy wiemy, że mamy zbyt duzo obowiązków, by marnować swój cenny czas na takie "ekscesy". :) Takie jest moje zdanie.

Co do wyżej wspomnianej propozycji odnośnie możliwości zmiany języka- nie jestem pewna, czy to dobry pomysł. To jest POLSKIE forum, dla polskiej społeczności. Nie wiem, czy procent obcokrajowców odwiedzających to forum jest az tak duży, by trzeba było dla nich modyfikować forum. Mi osobiście by to nie przeszkadzało, gdyby udzielali się tutaj userzy po angielsku, ale też nie wiem, czy tłumacz google jest dobrym rozwiązaniem, tym bardziej na forum dyskusyjnym. :) Co innego strona, gdzie treści nie ma tak duzo, głównie google translator jest wprowadzony, by odbiorca zorientował się mniej więcej co gdzie jest. Na forum, gdzie celem jest dyskusja- nie sprawdziłby się. Zbyt duzo błędów posiada w tłumaczeniu długich tekstów. :)
Na dodatek, masa przeglądarek ma wbudowany ten translator.
Oczywiście w tej kwestii decyduje administracja, ja tylko wyrażam swoją opinię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku konkursów to nie jest tylko one-page, regulamin nie zabrania zrobić więcej do prezentacji :) Moim zdaniem i chyba dobrym kompromisem byłoby zrobienie cyklicznych zamiast miesiąc, to co 2 tygodnie i żeby rotacyjnie wymieniały się z innymi, albo nawet nie. Mogą być równolegle. Głośno myślę :D

Po co tłumaczyć styl na drugi język, skoro posty i tematy, i tak są napisane w języku polskim. Jak ktoś chce, załącza translator i ma przetłumaczoną całą stronkę. To się sprawdza w przypadku stron statycznych, ze stałą ilością tekstu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Użytkownik+
Jeśli chodzi o czas na wysłanie chociażby layout'u to problem leży bardziej w aktywności użytkowników.
Nawet jesli czas na wysłanie pracy wynosi miesiąc to projektów az tyle sie nie pojawia.
Na forum co prawda aktywnosc jest znacznie wieksza, ale mimo wszystko gdyby czas na wyslanie laya wynosiłby dwa tygodnie to zapewne bylyby przypadki gdy prac pojawi sie tylko kilka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Jestem jak najbardziej za twoimi propozycjami wszystko da się zrobić tylko potrzeba chęci.

Co do pobieralni mogę ulepszyć funkcjonowanie tego po dodaniu pliku do pobieralni administrator sprawdzał by plik i akceptował jeżeli było by z nim wszystko dobrze, postaram się też zrobić wgrywanie plików prosto na nasze www żeby linki nie wygasały bo niestety w konkursach jest z tym problem, nie korzystacie z imgie tylko z jakiś hostingów w których po 3 dniach linki wygasają.

Co do pierwszej propozycji PODGLĄD OUTCOMA W PORADNIKACH da się coś takiego zrobić tylko muszę pomyśleć jak to zrobić, żeby wszystko miało ręce i nogi.
Wydaje mi się że powinniśmy ustalić od nowa każdemu obowiązki bo u nas to leży, każdy robi co chce głupie wymówki i inne rzeczy.

Dawno nie było jakiegoś poważniejszego konkursu ale trzeba coś wymyśleć, ciekawego, interesującego żeby każdy chciał wziąć w tym udział.


Chyba ja głównie zajmuje się tą stroną funkcjonowania forum, jeżeli macie jakieś propozycje co do wyglądu forum lub widzicie jakieś błędy też piszcie z czasem myśle że ciekawe pomysły się wprowadzi, forum z miesiąca na miesiąc zmienia się na plus ( tak myślę ).


Aaa i reklama też można w końcu w to zainwestować bo nigdy jakoś tego nie robiliśmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia braku prac konkursowych leży, jak to zresztą napisałam w głównym poście, bardziej po stronie niskiej aktywności userów, niż braku czasu na wykonanie. Dlatego też dobrze zainwestować czas i pieniądze w reklamę, by to się zmieniło i w razie czego wtedy zobaczyło, czy skrócenie tego terminu różnych konkursów jest dobrym rozwiązaniem.

@Krasnal wydaje mi się, że jeśli już modyfikować Pobieralnie, to trzeba myśleć o tym również przyszłościowo. Sądze, że nie tylko administracja mogłaby mieć wgląd w pliki, ale również Global Moderatorzy, czy tez Moderatorzy (zależy, jak wygląda u Was przypisanie obowiązków moderatorom). Może być tak (i w sumie, życzę to z całego serca temu forum), że będzie bardzo dużo userów, bardzo dużo plików do weryfikacji. Dobrze, by w razie czego administratorów mogły odciążyć również inne grupy funkcyjne.

Co do kwestii reklamy- jestem w stanie zaoferować swoją pomoc w tych sprawach. Obracam się w towarzystwie wielu grafików, znam osoby, które prowadzą własne strony graficzno-artystyczne, udzielam się na kilku grupach graficznych na fb, na jednej jestem moderatorką, znam kilka osób, które od lat prowadzą dobrze prosperujące forum, z ponad milionem użytkowników. Może mogliby pomóc w jakiś kwestiach czysto merytorycznych ewentualnie reklamy (nie jest to forum o tematyce grafiki komputerowej, mimo to maja tam własna, dobrze prosperującą sekcje/grupę grafików). Jak coś proszę pisać.

Dodatkowo, nawiązując do wcześniej wspomnianej wzmianki o przynależności obowiązków- może warto by zrobić rozpiskę zespołu administracyjno-moderacyjnego, w którym określiło by się, kto czym się dokładnie zajmuje? :) Wtedy userzy, czy osoby chętne nawiązać współprace wiedzieli by, do kogo pisać w kwestiach technicznych, do kogo w kwestii reklamy, do kogo w innych, drobnych sprawach dot. forum etc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
[quote="Ayume"]Dodatkowo, nawiązując do wcześniej wspomnianej wzmianki o przynależności obowiązków- może warto by zrobić rozpiskę zespołu administracyjno-moderacyjnego, w którym określiło by się, kto czym się dokładnie zajmuje? :) Wtedy userzy, czy osoby chętne nawiązać współprace wiedzieli by, do kogo pisać w kwestiach technicznych, do kogo w kwestii reklamy, do kogo w innych, drobnych sprawach dot. forum etc.[/quote] Takowa rozpiska jest, ale w dziale dla nas ukrytym jednak wpadłem na pomysł dzięki temu, co napisałaś! :D Stworzyć zupełnie nową stronę z "zespołem forum", coś w stylu "o nas" czyli zdjęcie, imię, i w kilku słowach czym się każdy zajmuję na forum i nie tylko. Myślę, że to będzie fajna opcja, a wtedy użytkownicy znali by nasze obowiązki.

Jeżeli chodzi o WYRÓŻNIONE PRACE - kiedyś coś takiego robiliśmy, ale co tydzień jednak z czasem zrezygnowaliśmy z tego z powodu aktywności i coraz niższemu poziomowi. Teraz jednak poziom się podniósł więc czemu by takowej opcji nie wprowadzić jednak z nieco większą częstotliwością (mowa tutaj o comiesięcznym podsumowaniu).

Co do social media to faktycznie, jest to zaniedbane. Postaramy się... wróć! - poprawimy się. Podoba mi się pomysł z Behance tylko problem może leżeć tutaj z prezentacją no chyba, że zaprojektowalibyśmy jeden, główny szablon do prezentacji i jedynie podmieniałoby się pracę. Tylko tak sobie myślę... a co, jeśli ktoś nie ma profilu na Be? Nie oznaczymy go jako właściciela, a jedynie możemy o nim napomnieć w prezentacji.

Sprawa z konkursami nie jest taka łatwa. Zmiana zasad dot. wysyłania wiązałaby się z zamieszaniem jeżeli chodzi o odznaczenia (są one w formie obrazkowej) no chyba, że byśmy je wyzerowali, ale to nie ma najmniejszego sensu raczej. Generalnie padł ostatnio pomysł, aby uprościć odznaczenia i ograniczyć się do samego css czyli jakaś ikonka medalu z tekstem, czy coś. Poza tym nie jesteśmy do końca przekonani jeżeli chodzi o skrócenie czasu na wysłanie pracy. Jest to do głębokiego przemyślenia i przedyskutowania.

W sprawie reklamy odezwę się do Ciebie na PW @Ayume :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce tworzyć owego tematu, więc napisze tutaj.

Trzeba coś koniecznie zrobić z systemem płatnych zleceń, ponieważ aktualnie jest to strasznie niedopracowane i wpływa na niekorzyść grafików.

[url=http://grafinity.pl/viewtopic.php?f=28&t=3575]Tutaj[/url] zleceniodawca całkowicie olał zlecenie.
[url=http://grafinity.pl/viewtopic.php?f=64&t=3510]Tutaj[/url] wymagał, by graficy tworzyli mu cuda niewidy, dawał rady, korygował, po czym jak dostał kilkanaście propozycji nagle słuch po nim zaginął.
[url=http://grafinity.pl/viewtopic.php?p=19134#p19134]Tutaj[/url] zleceniodawca wybrał jakąś pracę, która nie została udostępniona w temacie ze zleceniem. Nie wiem, może ktoś mu wysłał przez e-maila lub jakoś inaczej się dogadali.
[url=http://grafinity.pl/viewtopic.php?f=28&t=3567&start=10]Tutaj[/url] znowu kilkanaście propozycji, korygowanie i trzy dniowa cisza ze strony zleceniodawcy.
[url=http://grafinity.pl/viewtopic.php?f=64&t=3589]Tutaj[/url] zleceniodawca założył temat, po czym szukał grafików gdzie indziej, olał całkowicie to, że ktoś mu na tym forum dawał propozycję.

Zapewne takich przykładów mogłabym podać jeszcze wiele, nie chce mi się przeglądać archiwum, pokazałam tylko kilka z którymi ja miałam styczność.
I to tylko przykłady z ostatnich kilku dni, może tygodnia.

Każdy kto troszkę dłużej zajmuje się grafika wie, jak mniej więcej działają takie "konkursy" na loga, czy inne projekty w typie zlecenia. Jednym słowem, osoba dostaje masę propozycji po czym znika. Jak jakiś grafik ma szczęście po kilku dniach lub latach doszuka się plagiatu swojego projektu, którego zleceniodawca wykorzystał w bezczelny sposób, przyglądając się złożonym mu w zleceniu propozycją, po czym dał sekretarce do zrobienia w GIMPie, czy szwagrowi na scrackowanym Photoshopie za butelkę wódki.

Niektóre ogarnięte strony, jak chociażby Corton dbają o grafików i o to, by ich praca nie poszła na marne lub, by przyszłościowo nie okazało się, że ich propozycja po prostu została splagiatowana. Wymagają od osób zakładających konkursy, by przesłali na ich konto pieniądze, po czym oni wypłacają je osobie, której projekt wygrał. Jednym słowem jest 100% pewność, że czyjaś praca nie pójdzie na marne, zleceniodawca nagle nie zniknie lub w ogóle oleje zlecenie.

http://corton.pl/regulamin

Nie wiem, czy to by podziałało na tym forum, czyli żeby forum robiło za pośrednika, ale wydaje mi sie, że można by jakoś dogłębniej nad tym pomyśleć, jak poprawić aktualną sytuację w zleceniach płatnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
Corton to zarejestrowana firma dzięki czemu użytkownicy mają do tego serwisu zaufanie i nie boją się przesłać pieniędzy jako budżet na konkurs, a my? My jesteśmy tylko forum dyskusyjnym prowadzonym przez osoby fizyczne, które oferuję ogłaszanie się innym użytkownikom. Nie ponosimy odpowiedzialności za treści umieszczane przez użytkowników i niestety nie gwarantujemy bezpieczeństwa dla osób, które wykonują zlecenia. Możemy jedynie ukarać zleceniodawców, ale po fakcie oszustwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez spory czas myślałem jak ten problem rozwiązać, jednak nic nie wymyśliłem w sprawie zabezpieczeniu zapłaty i ogólnie działaniach przeciw oszustom. Nawet jeśli zostałaby wprowadzona obowiązkowa wpłata do administracji przed złożeniem zlecenia to zleceniodawcy pójdą na inne fora, gdzie takiego obowiązku nie ma.

No właśnie, inne fora..

Tu wpadłem na dwa pomysły:

1) Często poszukując wymarzonej grafiki, zleceniodawcy zakładają tematy na różnych forach. Może odpowiednie byłoby dodanie do wzoru zlecenia miejsce na poinformowanie, w jakich miejscach zlecenie zostało złożone - dzięki temu po części może udać wyeliminować się sytuacje, gdzie zleceniodawca zamyka temat pokazując zwycięską pracę, która nie pojawiła się w założonym temacie i nikt nic o niej nie wie - będzie wtedy brane pod uwagę że nie jesteśmy jedyni :)

2) Nie wiem na ile jest to możliwe, ale warto zastanowić się nad komunikacją z innymi forami polegającą na wymianie danych zleceniodawców, którzy tematy porzucili, ukradli pracę lub wykonali inną zbrodnię. Najefektowniejsze byłoby przesyłanie adresów IP, nie wiem tylko czy nie podchodzi to pod informację wrażliwą/poufną. Jednak numery GG, adresy mailowe, nicki już są udostępniane publicznie, więc może przyniesie to jakiś efekt.

Tak, wiem że zmiana adresu IP, założenie nowego konta mailowego czy na, GG to chwila, ale nadal nie każdy to robi i może kogoś uda się złapać.

Niestety póki rejestracja na forum jest anonimowa takie osoby będą się pojawiać, tego chyba nie przeskoczymy :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote]2) Nie wiem na ile jest to możliwe, ale warto zastanowić się nad komunikacją z innymi forami polegającą na wymianie danych zleceniodawców, którzy tematy porzucili, ukradli pracę lub wykonali inną zbrodnię. Najefektowniejsze byłoby przesyłanie adresów IP, nie wiem tylko czy nie podchodzi to pod informację wrażliwą/poufną. Jednak numery GG, adresy mailowe, nicki już są udostępniane publicznie, więc może przyniesie to jakiś efekt. [/quote] Są to informacje poufne i administracja nie ma prawa ich ujawniać. Dodatkowo wątpię, by konkurencja zgodziła się na taka współpracę, nie mówiąc już o tym, że jednak takie weryfikowanie zajęłoby dużo czasu.
[quote]Nawet jeśli zostałaby wprowadzona obowiązkowa wpłata do administracji przed złożeniem zlecenia to zleceniodawcy pójdą na inne fora, gdzie takiego obowiązku nie ma. [/quote] Jest też druga strona medalu- rzetelniejsi zleceniodawcy na forum. Jeśli ma pieniądze na projekt, to nic nie stoi na przeszkodzie w jego wypadku, by powołać forum, jako pośrednika w przekazywaniu gotówki.

Jednak tez nie chce zbytnio obciążac chłopaków, i tak mają duzo roboty, ciężko by jeszcze tym się zajmowali.

Jednak uważam, że poza zmodyfikowaniem wzroru zlecenia, powinno być jeszcze gdzieś zamieszczone kilka informacji, nie wiem, czy to w regulaminie zleceń, czy w czymś na zasadzie lightboxa, który pokazuje się podczas tworzenia nowego tematu.

Mianowicie:
Art. 919. § 1. Kto przez ogłoszenie publiczne przyrzekł nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności, obowiązany jest przyrzeczenia dotrzymać.
§ 2. Jeżeli w przyrzeczeniu nie był oznaczony termin wykonania czynności ani nie było zastrzeżenia, że przyrzeczenie jest nieodwołalne, przyrzekający może je odwołać. Odwołanie powinno nastąpić przez ogłoszenie publiczne w taki sam sposób, w jaki było uczynione przyrzeczenie. Odwołanie jest bezskuteczne względem osoby, która wcześniej czynność wykonała.
§ 2. Ocena, czy i które dzieło lub czynność zasługuje na nagrodę, należy do przyrzekającego, chyba że w przyrzeczeniu nagrody inaczej zastrzeżono.
§ 3. Przyrzekający nagrodę nabywa własność nagrodzonego dzieła tylko wtedy, gdy to zastrzegł w przyrzeczeniu. W wypadku takim nabycie własności następuje z chwilą wypłacenia nagrody. Przepis ten stosuje się również do nabycia praw autorskich albo praw wynalazczych.

Bo tak ogólnie, to chcąc nie chcąc ci zleceniodawcy co nagle uciekają i słuch po nich niknie łamią prawo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@damson ogólnie ten artykuł jest bardziej rozbudowany o kilka punktów. Między innymi odnosi się do sytuacji kiedy i jak można w razie czego odwołać przyrzeczenie, komu należy się nagroda i takie pierdółki. Dać Ci całość, czy na razie zostawić tylko te punkty?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
[quote="Ayume"]@damson ogólnie ten artykuł jest bardziej rozbudowany o kilka punktów. Między innymi odnosi się do sytuacji kiedy i jak można w razie czego odwołać przyrzeczenie, komu należy się nagroda i takie pierdółki. Dać Ci całość, czy na razie zostawić tylko te punkty?[/quote] Możesz dać :P Najwyżej wrzucę to w spoiler.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote]Art. 919. § 1. Kto przez ogłoszenie publiczne przyrzekł nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności, obowiązany jest przyrzeczenia dotrzymać.
§ 2. Jeżeli w przyrzeczeniu nie był oznaczony termin wykonania czynności ani nie było zastrzeżenia, że przyrzeczenie jest nieodwołalne, przyrzekający może je odwołać. Odwołanie powinno nastąpić przez ogłoszenie publiczne w taki sam sposób, w jaki było uczynione przyrzeczenie. Odwołanie jest bezskuteczne względem osoby, która wcześniej czynność wykonała.

Art. 920. § 1. Jeżeli czynność wykonało kilka osób niezależnie od siebie, każdej z nich należy się nagroda w pełnej wysokości, chyba że została przyrzeczona tylko jedna nagroda.
§ 2. Jeżeli była przyrzeczona tylko jedna nagroda, otrzyma ją osoba, która pierwsza się zgłosi, a w razie jednoczesnego zgłoszenia się kilku osób - ta, która pierwsza czynność wykonała.
§ 3. Jeżeli czynność wykonało kilka osób wspólnie, w razie sporu sąd odpowiednio podzieli nagrodę.


Art. 921. § 1. Publiczne przyrzeczenie nagrody za najlepsze dzieło lub za najlepszą czynność jest bezskuteczne, jeżeli nie został w nim oznaczony termin, w ciągu którego można ubiegać się o nagrodę.
§ 2. Ocena, czy i które dzieło lub czynność zasługuje na nagrodę, należy do przyrzekającego, chyba że w przyrzeczeniu nagrody inaczej zastrzeżono.
§ 3. Przyrzekający nagrodę nabywa własność nagrodzonego dzieła tylko wtedy, gdy to zastrzegł w przyrzeczeniu. W wypadku takim nabycie własności następuje z chwilą wypłacenia nagrody. Przepis ten stosuje się również do nabycia praw autorskich albo praw wynalazczych.[/quote]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote="trzygie"]Dopiszcie jeszcze, że są to artykuły z kodeksu cywilnego bo to dość istotne.
Ogólnie jest to dobre rozwiązanie, na pewno kilku cwaniaczków dwa razy się zastanowi zanim znikną bez wskazania zwycięzcy. Chociaż gimbazy raczej to nie powstrzyma.[/quote]
To już po samej tematyce zlecenia, czy wynagrodzeniu widać, czy to gimbaza, czy nie :) Dlatego takich zleceń lepiej unikać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Żeby nie spamować, dodam coś od siebie w tym temacie.
Na głównej, w tej galerii wygranych prac konkursowych dodałbym opcję full size (strrasznie irytujący jest ten brak powiększenia) .
Fajnie by było wprowadzić pojedynki graficzne, jak na dawnym graffika.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
[quote="Capon"]Żeby nie spamować, dodam coś od siebie w tym temacie.
Na głównej, w tej galerii wygranych prac konkursowych dodałbym opcję full size (strrasznie irytujący jest ten brak powiększenia) .
Fajnie by było wprowadzić pojedynki graficzne, jak na dawnym graffika.pl[/quote]

Dodane powiększanie prac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Damian zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij



Wypoczywam.com Wypoczywam.com - Domki Wypoczywam.com - Pokoje Wypoczywam.com - Apartamenty Wypoczywam.com - Pensjonaty Wypoczywam.com - Hotele
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.