Skocz do zawartości

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj nowe konto, aby mieć pełny dostęp do forum. To zajmie Ci 1 minutę!

Przejdź do rejestracji

CorelDraw czy Adobe Illustrator


eryczke
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry / dobry wieczór / cześć i czołem,

jak widzicie w temacie, mam w pracy wybór jednego programu do grafiki wektorowej, no i muszę wybrać jeden. Ogólnie zajmuję się bannerami reklamowymi oraz projektowaniem koszulek.

Mile widziane by były wszystkie za i przeciw :h5:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norbert, matteom5,

macie racje Panowie. Jeden i drugi program znam, Corela troszkę lepiej ponieważ w nim pracowałem w technikum i w pracy trochę, jednakże jest moim zdaniem albo niedoceniony albo mało kto się podejmuje pracy w nim. Dlaczego zapytacie, otóż odpowiedzią mogą być zwykłe Tutoriale. W sieci do Illustratora znajdę ich mnóstwo, jak i kursów czy nawet w różnych szkółkach graficznych jest bardziej wspierany produkt Adobe. Moi znajomi też go chwalą i wywyższają, Temu chciałem poznać opinię środowiska graficznego na ten temat. Zanim ktoś mi napisze, że mogłem poszukać w GOOGLE.PL to od razu piszę - tak, szukałem, są porównania głównie dla starszych wersji, które niby super mega się nie zmieniają ale jednak to robią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia przyzwyczajenia i tego, który interfejs Ci bardziej odpowiada. Illustrator jest częściej używany ze względu na to, że popularność Adobe jest dużo większa niż Corela.
Osobom, które wcześniej pracowały na produktach Adobe, chociażby Photoshopie, łatwiej jest przysiąść do AI niż do CrD.
Ogólnie, jeśli robisz głównie tego typu projekty, to wydaje mi się, że mogę Ci spokojnie polecić wybór Corela.
Jak już wspomniane było wyżej- płacisz raz, a nie w abonamencie, jak za Illustratora (Ai przeważnie biorą graficy z pakiecie, z innymi produktami Adobe, jeśli nie skupiają się głównie na druku i vectorze).
Dodatkowo z mojego doświadczenia, drukarnie jeśli chcą plik programowy, to częściej proszą o cdr niż ai :)
Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ayume

Własnie nie zajmuję się tylko projektowaniem do druku czy koszulkami, w głównej mierze właśnie zajmuje się bannerami produktowymi i obrabianiem zdjęć produktowych. Ale to prawda, jak robiłem jakieś projekty folipaków, metek itp rzeczy to chcieli PDF lub CDR. Jednakże, AI ponoć jest prostszy w obsłudze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to ciężko mi napisać konstruktywna opinię bo na Corelu pracowałam baaardzo dawno temu, będąc na stażu i to na dużo starszej wersji. Nie wiem, co teraz się zmieniło. Jednak dla mnie był on niewygodny. Czułam się, jakbym pracowała w bardziej "rozbudowanym paincie". Możliwe też, że było to spowodowane tym, że zaczynałam od Photoshopa i trochę poznałam AI. Interfejs Adobe był dla mnie "przyjaźniejszy" niż Corela.
Jednak z opinii kolegów i koleżanek po fachu nie ma zbytnio różnicy w tym, który program wybierzesz. Jeden ma mocne strony i drugi. Jednemu brakuje kilka opcji, co ma drugi i na odwrót. Mam kilku znajomych, którzy wręcz wielbią Corela, a Ilustratora uważają za "rakowy program". Mam tez znajomych (i ja należę również do tej części), która za nic w świecie nie przesiadła by się na Corela. Był tutaj nawet niedawno temat, gdzie też jeden użytkownik miał duże problemy z przejściem z CrD na Ai. Kwestia po prostu przyzwyczajenia i tyle.

Najlepiej będzie, jak sam po prostu wybierzesz. Wypróbujesz obydwa programy i zobaczysz, na którym pracuje Ci się wygodniej i efektywniej.
Teoretycznie, kwestia ceny i tego, że Corela kupujesz raz nie jest tutaj jakimś ogromnym plusem. Pakiet Adobe, który zawiera wszystkie produkty, w tym jeszcze jakieś bonusy w postaci możliwości założenia Portfolio, dostęp do fontów premium i jeszcze jakieś tak przywileje związane z Cloudem kosztują aktualnie 61 eur miesięcznie. Czyli około 250 zł. Nie wiem, czy to dla Ciebie dużo, czy mało, ale według mnie, taka oferta jest bardzo ciekawa. Masz program w postaci Illustratora do swoich vectorowych i na potrzeby druku projektów, masz Photoshopa i Camera Raw do obróbki zdjęć. Masz chociażby nawet After Effectsa, którego możesz wykorzystać przy projektowaniu dynamicznych bannerow internetowych. Dodatkowo wcześniej wspomniane bonusy. Kto wie, może kiedyś zaczniesz wykonywać również inne projekty i inne produkty Adobe Ci się przydadzą.

Gdybyś zdecydował się wybrać Corela + jakiś program do grafiki bitmapowej, np Photoshop, to byłbyś lekko stratny. Jeden program w pakiecie kosztuje około 100zł. Dla mnie to lekko nieopłacalne. W Przypadku pakietu "Wszystkie aplikacje" Adobe dokładasz 150zł i masz full opcje oraz masę bonusów. :)

No, ale jak juz wspomniałam wyżej, wybór programu jest kwestią w tym wypadku indywidualnych preferencji.
Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat jest przestarzały, ponieważ ostatni post był napisany ponad dwa miesiące temu. Czy na pewno chcesz go skomentować? Jeśli tak, to możesz kontynuować pisanie posta.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



Wypoczywam.com Wypoczywam.com - Domki Wypoczywam.com - Pokoje Wypoczywam.com - Apartamenty Wypoczywam.com - Pensjonaty Wypoczywam.com - Hotele
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.