Skocz do zawartości

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj nowe konto, aby mieć pełny dostęp do forum. To zajmie Ci 1 minutę!

Przejdź do rejestracji

Rebranding Krakowa za 26 tysięcy złotych


Damian
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderator
Ta zawartość jest ukryta. Jeśli chcesz mieć do niej dostęp, proszę
http://i.iplsc.com/-/0006FTTX5TNVHSJD-C431.jpg[/img] Co sądzicie o tym rebrandingu? Kolejna próba przebicia "pomorskiego"? :D Zapraszam do dyskusji.

Źródło: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-krakow-ma-nowe-logo-kosztowalo-26-tys-zl,nId,2364450
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony trochę drogo, ale nie pierwszy raz tego typu logo idzie za taką cenę.
Myślę, że zmiana na lepsze. Jest bardziej minimalistyczne, ułożone i schludne. 20 lat bez zmiany wreszcie tego wymagało, a obecne myślę, że przetrwa kolejne 20 jeśli nie dłużej ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26tys złoty. Nie wiem w sumie co powiedzieć. Ja wiem, że tworzenie koncepcji logo może trwać bardzo długo, że może zostać przedstawionych kilkadziesiąt propozycji, że mogło w to być zaangażowanych kilka osób (studio kreatywne, a nie jeden freelancer), ale dla mnie to po prostu cena z kosmosu. I jeśli się nie mylę, idzie do z podatków.
Nawet sławne ostatnio nowe logo Polskiej Agencji Kosmicznej było o ponad 10 tys tańsze, a był to konkurs, z ponad 400 propozycjami.

Co do loga Krakowa- sygnet jest ok. Fajnie, że stawiają na taki flat i minimalizm. Parząc na prawie wszystkie loga miast, które aktualnie mamy i które wyglądają, jakby je narysowało dziecko w podstawówce, takie unowocześnienie według mnie jest na plus. Pytanie tylko, czy tylko mi się wydaje, że w logu Krakowa nikt nie przysiadł przy poprawie kerningu? O.o Chodzi mi o "a" i "k" przede wszystkim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote="Ayume"]26tys złoty. Nie wiem w sumie co powiedzieć. Ja wiem, że tworzenie koncepcji logo może trwać bardzo długo, że może zostać przedstawionych kilkadziesiąt propozycji, że mogło w to być zaangażowanych kilka osób (studio kreatywne, a nie jeden freelancer), ale dla mnie to po prostu cena z kosmosu. I jeśli się nie mylę, idzie do z podatków.
Nawet sławne ostatnio nowe logo Polskiej Agencji Kosmicznej było o ponad 10 tys tańsze, a był to konkurs, z ponad 400 propozycjami[/quote]
Tworzenie rebrandingu miasta to nie tylko wymyślenie nowej koncepcji logo. Do tego wchodzi cały zakres stworzenia nowego/odświeżonego postrzegania jego identyfikacji. To szereg działań przy których pracuje grono specjalistów przez dłuższy czas. Daj spokój jesteś zawodowym grafikiem, powinnaś o tym wiedzieć ;)

Logo dla Polskiej Agencji Kosmicznej to był konkurs (czyli najgorsza forma - zrobimy konkurs, dostaniemy za darmo pińcset propozycji a i tak wybierzemy średniaka). W przypadku Krakowa był to przetarg.

Dla wszystkich którzy myślą, że jest to przepłacony projekt, polecam [url=http://trzydrugie.pl/strony/ile-kosztuje-profesjonalna-identyfikacja-wizualna,34]ten[/url] artykuł :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fantovsky no właśnie. Też na początku myślałam, że cena obejmuje pełny rebranding. Wtedy by mnie ta cena aż tak nie zszokowała. Jednak to jest cena za samą koncepcję loga. Kwestia identyfikacji wizulalnej, czyli zaprojektowanie wszystkiego od nowa w oparciu o nowe loga jest policzona inaczej i wynosi 92tys. Chyba, że jest to błąd w artykule i zła interpretacja. 92 tys w tym wypadku nie odnosi się do ceny rebrandingu i samej koncepcji loga, tylko kosztów, które zostały wydane w celu wprowadzenia tego nowego rebrandingu w życie (koszty dla drukarni, oklejenia komunikacji miejsckiej, marketing chociażby w postaci nowej reklamy internetowej i takie pierdółki). Możliwe, że źle zrozumiałam lub w artykule jest błąd, ale ja rozumuje ,,cały system identyfikacji wizualnej", jako właśnie rebranding. Jednym słowem uczono mnie, że definicja tego odnosi się od zaprojektowania loga, kolorystyki przewodniej, systemu znaków, aż po materiały, typu wizytówki, ubrania pracowników i takie tam.
Jednak jak mówiłam, możliwe że akurat w tym wypadku odnosi się to do kosztów, jakie trzeba było wydać na wdrążenie nowego brandingu w życie.

Edit. Dodatkowo wlasnie przez to, że mam jakies tam mniejsze lub większe doświadczenie, wiem jak to bardzo często wygląda. Nigdy nie przykładałam ręki do az tak wielkiej sprawy, jakim jest branding, czy rebranding miasta. Nigdy też nie miałam okazji coś takiego zaprojektować. Kiedy jeszcze pracowałam stacjonarnie pomagałam przy brandingu dwóch firm (restauracji i sklepu meblowego). Jednak bardziej pod kątem merytoryki. I wiem, że ciężko jest stworzyć kilka propozycji brandingu/rebrandingu dla klienta bo zajęłoby to maaaase czasu i wiązało się z ogromnymi, bezzwrotnymi kosztami. Dlatego też bardzo czesto wygląda to na zasadzie "Stasiu, tutaj dodajesz w wordzie nasz wstępny pomysł i ideologie, z jaką się identyfikujemy. Zrób nam z 10 propozycji loga i jakiś przykładów identyfikacji wizualnej z ich zastosowaniem. Wybierzemy najlepsze, naniesiemy poprawki i zajmiesz się całą resztą. Bedzie to liczone, jako dwa osobne zlecenia."

Dlatego własnie zastanawia mnie, co jest prawdą odnośnie loga Krakowa.
Czy 26tys to pełny rebranding, a 92tys to koszty jego wprowadzenia, czy też 26tys to kwota za koncepcje loga, a 92 za rebranding :P
Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Nie oszukujmy się - jest to po prostu unowocześnienie poprzedniego znaku, uproszczenie jego formy. Tym bardziej dziwi mnie kwota 26 tysięcy złotych, skoro nie ma tu praktycznie nic nowego. Do tego darmowy font Ubuntu - w ogóle nie zmieniony, kerning skopany. Podobno prace NAD TYM PROJEKTEM trwały pół roku, dodatkowo projektowała to ta sama osoba, która stworzyła poprzednie logo. Patrząc od strony estetycznej, mi się ten projekt podoba, ale: 1) brak w nim świeżości, lepiej byłoby zrobić coś nowego niż odświeżać stary znak 2) cena - uważam, że za ten projekt zdecydowanie za wysoka (jak wspomniałem, za mało świeżości - jak wyceniono by całkiem nowy projekt? 100 tysięcy?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote="matteom5"]Nie oszukujmy się [/quote] Pół roku pracy nad projektem to za długo czy za krótko?
To, że projektowała ta sama osoba to wada czy zaleta?
Na czym polega brak świeżości?
Jakie kryteria przyjąłeś przy ocenie wysokości ceny?

A jaka cena byłaby uczciwa, gdybyś to TY projektował nowe logo Krakowa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote="thylla"] Pół roku pracy nad projektem to za długo czy za krótko?
To, że projektowała ta sama osoba to wada czy zaleta?
Na czym polega brak świeżości?
Jakie kryteria przyjąłeś przy ocenie wysokości ceny?

A jaka cena byłaby uczciwa, gdybyś to TY projektował nowe logo Krakowa?[/quote]
Pół roku pracy nad NOWYM projektem, to jest dla mnie akceptowalny wymiar czasu - wiadomo, zdarzają się też bardziej wymagające projekty i dłuższy okres czasu też bym zrozumiał.
Zaś pół roku pracy na rebrandingiem, który jak teraz widzimy jest tylko uproszczeniem poprzedniego projektu jest dla mnie grubą przesadą. Typowy Kowalski gdy spojrzy na obydwa te projekty będzie się zastanawiał co oni tak w zasadzie robili przez tyle czasu, taka jest prawda. Druga interpretacja? Może autorka próbowała wymyślić coś nowego, ale każdy projekt spalił więc na ostatni rzut uprościła stary znak, który Kraków łyknęło bez problemu. Projektowanie przez tą samą osobę w mojej opinii jest wadą przy tym projekcie - może inne studio lub osoba wpadłaby na bardziej przekonujący pomysł niż powielanie starego schematu. Na czym polega brak świeżości można bez problemu wywnioskować z moich wypowiedzi. Kryteria ceny? MINIMALNY rebranding, absurdalnie długi czas pracy - to tyle. Jaką ja bym zaśpiewał cenę? Nie wiem - nie będę gdybał, jeżeli kiedyś będę projektował logo dla miasta to zobaczymy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote="matteom5"]Nie wiem - nie będę gdybał, jeżeli kiedyś będę projektował logo dla miasta to zobaczymy :)[/quote] Czemu więc pozwalasz sobie na tak ordynarne gdybanie o cudzym projekcie, a nie chcesz pogdybać o własnym?


Moim zdaniem co najmniej niestosownym jest, że publicznie wypowiadasz się w taki autorytarny sposób o cudzej pracy.
Tym bardziej, że z tego co piszesz wynika, że nie tylko nie masz wystarczającej wiedzy i odpowiedniego doświadczenia zawodowego, ale nie masz nawet zdolności prawnej do zawierania takich umów.
Zalecałbym ostrożniejszy dobór słów i bardziej przemyślaną argumentację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote="thylla"][quote="matteom5"]Nie wiem - nie będę gdybał, jeżeli kiedyś będę projektował logo dla miasta to zobaczymy :)[/quote] Czemu więc pozwalasz sobie na tak ordynarne gdybanie o cudzym projekcie, a nie chcesz pogdybać o własnym?


Moim zdaniem co najmniej niestosownym jest, że publicznie wypowiadasz się w taki autorytarny sposób o cudzej pracy.
Tym bardziej, że z tego co piszesz wynika, że nie tylko nie masz wystarczającej wiedzy i odpowiedniego doświadczenia zawodowego, ale nie masz nawet zdolności prawnej do zawierania takich umów.
Zalecałbym ostrożniejszy dobór słów i bardziej przemyślaną argumentację.[/quote]
Widać, że osobnik z nazbyt wybujałym ego totalnie się pogubił w morzu swojego samouwielbienia. Wiesz, pseudo mądre słownictwo i pokazywanie, jakim to arcy panem grafikiem jesteś nic nie daje - naprawdę. Stwierdzasz, że wypowiadam się w sposób ordynarny i autorytarny. Nie jestem tylko pewien czy w ogóle wiesz, co te słowa oznaczają, czy tylko próbujesz zabłysnąć podbudowując swój narcyzm. To wszystko co mam do powiedzenia o twoim śmiesznym zachowaniu.

Co do "nie masz wystarczającej wiedzy i doświadczenia zawodowego" - wybacz, ale są to naprawdę dziecinne zagrywki. Pozwolę sobie zacytować Damiana: [quote="Damian"] Co sądzicie o tym rebrandingu? Kolejna próba przebicia "pomorskiego"? :D Zapraszam do dyskusji.[/quote] Jak nie trudno wywnioskować - ten temat został stworzony do dyskusji. Dyskusja to wyrażanie swoich subiektywnych opinii między stronami. Wyobraź sobie, że aby uczestniczyć w dyskusji nie trzeba mieć doświadczenia zawodowego. Nie każdy kto potrafi auto naprawić musi być mechanikiem, żeby się o tym wypowiadać. Adipe w którymś temacie już wspominał ci, że większość z nas zajmuje się grafiką hobbystycznie - i tak w gruncie rzeczy jest. Twoje najeżdżanie na wiedzę, wiek i doświadczenie są co najmniej śmieszne, gdyż to forum powstało w głównej mierze dla takich jak my - uczących się, w niektórych przypadkach marzących o pracy w zawodzie grafika ludziach.

Ty zaś, jeżeli chcesz tak samo zatruwać wszystkim życie jak na gra**ice , wyjdź od razu. To nie jest miejsce dla takich jak ty.
Z mojej strony to koniec dyskusji z tobą, gdyż nie chcę zaśmiecać tematu, który służył do wyrażania swojej opinii o rebrandingu Krakowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote]Twoje najeżdżanie na wiedzę, wiek i doświadczenie są co najmniej śmieszne,[/quote] Wiek, wiedza i doświadczenie to argumenty, które pozwalają merytorycznie dyskutować o projektach.
Zwłaszcza takich, za które zapłacono ciężkie pieniądze.
Ty jesteś za młody, by realizować takie zlecenia bez zgody rodziców, a wiedzy i doświadczenia nie masz za grosz.


I to nie jest śmieszne.
To jest tragiczne, że ludzie z takkim jak Twoje nastawieniem usiłują zaistnieć krytykowaniem czegoś, co ich przerasta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
[quote="thylla"][quote]Twoje najeżdżanie na wiedzę, wiek i doświadczenie są co najmniej śmieszne,[/quote] Wiek, wiedza i doświadczenie to argumenty, które pozwalają merytorycznie dyskutować o projektach.
Zwłaszcza takich, za które zapłacono ciężkie pieniądze.
Ty jesteś za młody, by realizować takie zlecenia bez zgody rodziców, a wiedzy i doświadczenia nie masz za grosz.


I to nie jest śmieszne.
To jest tragiczne, że ludzie z takkim jak Twoje nastawieniem usiłują zaistnieć krytykowaniem czegoś, co ich przerasta.[/quote]

Nie obraź się @thylla ale temat nie dotyczy o tym kto może dyskutować o projektach a kto nie tylko o rebrandingu krakowa, każdy twój post w tym temacie dotyczy tylko komentowania innego posta innego autora.
I troszkę cie wyśmieje z tym wiekiem bo bywa tak że 15 latek posiada większą wiedzę i doświadczenie od tego który ma 30 lat :D
Są osoby które posiadają papierek na "grafike" a robią to tak paskudnie że można się smiać :D
[quote="thylla"][quote]Ty jesteś za młody, by realizować takie zlecenia bez zgody rodziców, a wiedzy i doświadczenia nie masz za grosz.[/quote][/quote]
Kim jesteś żeby oceniać jego wiedze oraz doświadczenie ?
Z tego co ja widze po jego pracach ma pojęcie co robi i szczerze powiem ci dobrze to robi :D
Można się przyczepić twojego doświadczenia i wiedzy, nie pokazałeś nam żadnej swojej pracy a oceniasz w tym wypatku @matteom5
Nie chce cie oceniać po avatarze który masz ustawiony na profilowym ale porównując go do @matteom5 to jesteś gdzieś w średniowieczu :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote="matteom5"]Pół roku pracy nad NOWYM projektem, to jest dla mnie akceptowalny wymiar czasu - wiadomo, zdarzają się też bardziej wymagające projekty i dłuższy okres czasu też bym zrozumiał.
Zaś pół roku pracy na rebrandingiem, który jak teraz widzimy jest tylko uproszczeniem poprzedniego projektu jest dla mnie grubą przesadą. Typowy Kowalski gdy spojrzy na obydwa te projekty będzie się zastanawiał co oni tak w zasadzie robili przez tyle czasu, taka jest prawda. Druga interpretacja? Może autorka próbowała wymyślić coś nowego, ale każdy projekt spalił więc na ostatni rzut uprościła stary znak, który Kraków łyknęło bez problemu. Projektowanie przez tą samą osobę w mojej opinii jest wadą przy tym projekcie - może inne studio lub osoba wpadłaby na bardziej przekonujący pomysł niż powielanie starego schematu. Na czym polega brak świeżości można bez problemu wywnioskować z moich wypowiedzi. Kryteria ceny? MINIMALNY rebranding, absurdalnie długi czas pracy - to tyle. Jaką ja bym zaśpiewał cenę? Nie wiem - nie będę gdybał, jeżeli kiedyś będę projektował logo dla miasta to zobaczymy :)[/quote]
Ale tworzenie nowego systemu identyfikacji wymaga dodatkowego "wdrożenia" w niego odbiorcy co przekłada się na jeszcze większe koszty. Po co zmieniać coś co z czym zaznajomiona jest już większość ludzi? Samo odświeżenie znaku to według mnie bardzo dobra decyzja.

Nie możesz pisać o "absurdalnie długim czasie pracy" nie znając założeń koncepcyjnych procesu odświeżenia brandingu ilości zaangażowanych osób oraz wielu innych czynników o których typowy kowalski się nie dowie dlatego tak się pieni bo "pieniądze marnujo!!!1!!11!"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale spójrzcie na to z innej strony. 26 tys. zlotych za pół roku. Piszecie, ze dużo - a według mnie niekoniecznie. Zakładając, że nad projektem pracowała jedna osoba, to miesięcznie zarobiła coś około 4,3 K miesięcznie (nie patrzę czy netto, czy brutto, bo nie podaliście takiej informacji). Według mnie to dobra stawka dla jednej osoby, która musi przeanalizować zlecenie, poświęcić czas na propozycje, szkice itp.

A logo bardzo mi się podoba. Proste, nawiązuje do starego i bardziej obrazuje rynek starego miasta niż poprzednie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote="Rafał"] Nie obraź się @thylla ale temat nie dotyczy o tym kto może dyskutować o projektach a kto nie tylko o rebrandingu krakowa[/quote] Dyskusja to zdarzenie, w którym uczestniczą ludzie mający pojęcie o temacie dyskusji, mogący przedstawić merytoryczne argumenty za lub przeciw.
Co do dyskusji może wnieść chłopak, który sam przyznaje, że nigdy nie realizował projektu takiego kalibru, a na domiar złego, nie może nawet realizować takich zleceń, bo nie posiada zdolności prawnej?

Ma wiedzę? Chce krytykować?
Niech przeanalizuje formę znaku w kontekście założeń początkowych.
Niech przeanalizuje koszty realizacji w kontekście kosztów projektowych i publicznoprawnych opłat związanych z umową.
Niech wskaże szybciej i lepiej zrealizowane projekty o podobnej skali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote="thylla"] Dyskusja to zdarzenie, w którym uczestniczą ludzie mający pojęcie o temacie dyskusji, mogący przedstawić merytoryczne argumenty za lub przeciw.
Co do dyskusji może wnieść chłopak, który sam przyznaje, że nigdy nie realizował projektu takiego kalibru, a na domiar złego, nie może nawet realizować takich zleceń, bo nie posiada zdolności prawnej?[/quote]
Ok, ale w takim wypadku dlaczego ty się wypowiadasz? Realizowałeś taki projekt? Masz jakiekolwiek doświadczenie? Czemu nie pokażesz nam swoich prac. Najłatwiej jest krytykować, że ktoś nie ma wiedzy, samemu nie pokazując nic. No ewentualnie na siłę udając inteligentny ton wypowiedzi.

Do dyskusji mogę wnieść wiele - przede wszystkim swoją opinię. I wybacz, ale skoro nie potrafisz bezproblemowo uczestniczyć w dyskusji - przede wszystkim respektować czyichś odczuć subiektywnych, to świadczy, że nie jesteś osobą przystosowaną do środowiska. Mówiąc jeszcze ostrzej - nie ma w ciebie nic z wartościowej osoby do towarzystwa, skoro według ciebie tylko profesjonaliści mogą wypowiadać się w dyskusjach. Pasjonat kolarstwa nie może wypowiadać się o rowerach, bo nie uczestniczył w Tour de France. Pasjonat piłki nożnej nie może wypowiadać się o taktyce, bo nigdy nie był trenerem. Pasjonat grafiki nie może się wypowiadać na jej temat, bo nigdy nie robił projektu dla miasta. Wywnioskuj coś z tego, lub na zawsze pozostań nadętym egocentrykiem. Lepiej zrealizowany projekt? Proszę bardzo, [url=http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Miejskie-firmy-zmienia-wizerunek-Nowe-logo-i-identyfikacja-n106137.html#tri]Gdańsk[/url]. Za 15 tysięcy złotych. I zanim po raz kolejny zaczniesz bulgotać ze złości i ego-niedopompowania, przypomnij sobie, że opinia o projekcie jest jak dupa - każdy ma swoją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat jest przestarzały, ponieważ ostatni post był napisany ponad dwa miesiące temu. Czy na pewno chcesz go skomentować? Jeśli tak, to możesz kontynuować pisanie posta.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



Wypoczywam.com Wypoczywam.com - Domki Wypoczywam.com - Pokoje Wypoczywam.com - Apartamenty Wypoczywam.com - Pensjonaty Wypoczywam.com - Hotele
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.