Skocz do zawartości

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj nowe konto, aby mieć pełny dostęp do forum. To zajmie Ci 1 minutę!

Przejdź do rejestracji

Jakie studia wybrać? Co zrobić?


kaczestudio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem niedługo po maturze i stanąłem przed wyborem studiów. Rozglądam się za studiami niestacjonarnymi. Do wyboru mam właściwie tylko 3 miasta - Wrocław (~80 km), Katowice (~120 km), Opole (~50 km). Niestety w tym ostatnim nie ma nic z grafiki. We Wrocławiu jest SWPS, ale cena zabija - 9200 zł za rok. Najlepszy wybór to byłyby więc teoretycznie WST w Katowicach, ale na stronie mają napisane, że kandydat powinien posiadać uzdolnienia plastyczne, a w programie są takie przedmioty jak "rysunek" czy "rzeźba", czyli coś czego kompletnie nie ogarniam. ?

Zarówno w Katowicach i Wrocławiu są jeszcze publiczne ASP, ale na obu wymagane jest zdanie egzaminu wstępnego z... rysunku! ?

Mógłbym też zrezygnować z grafiki i iść na informatykę do Opola, ale... Po co? Z tego co tam będzie przyda mi się potem maks. 5-10%. Nie będę miał żadnej motywacji, żeby się tam uczyć, bo kompletnie nie interesuje mnie programowanie, sieci itd.

Idealnym wyborem była WSE w Krakowie. Mają tam kierunek "grafika reklamowa i edytorska" - 100% tego co potrzebuje i ciekawy program. Ale to jednak aż 220 km od mojego miejsca zamieszkania. Trochę lipa tyle dojeżdżać co weekend ?

Co byście mi mogli doradzić? A może według Was studia nie są kompletnie potrzebne w tej dziedzinie i mogę nauczyć się wszystkiego sam, a nikt nie patrzy na papierek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Użytkownik+
13 minut temu, kaczestudio napisał:

Co byście mi mogli doradzić? A może według Was studia nie są kompletnie potrzebne w tej dziedzinie i mogę nauczyć się wszystkiego sam, a nikt nie patrzy na papierek?

Nikt w obecnych czasach nie patrzy na papierek tylko na umiejętności, także to od Ciebie zależy w jaki sposób je zdobędziesz ?

Jest masa świetnych grafików, programistów itd, którzy nie skończyli studiów, ale również jest sporo takich, którzy je skończyli i również są dobrzy w tym co robią.

Jeśli lubisz to robić to tak na prawdę nie ma większego znaczenia w jaki sposób się tego nauczysz, czy na studiach, czy samemu, bo to zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i jak bardzo się zaangażujesz.

Każdy sposób ma swoje plusy i minusy, więc polecam głębiej się zastanowić zaletami i wadami każdego z nich i wybrać ten najlepszy ?

A co do uczelni to na UP w Krakowie jest kierunek Digital Design, co prawda są egzaminy wstępne, niekoniecznie związane z web`em, ale z tego co słyszałem głównie chodzi o sprawdzenie kreatywności, więc żadne umiejętności plastyczne nie są potrzebne.

 

 

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jakub  Chyba jednak nie w Opolu z tego co patrzę. We Wrocławiu mają jedynie kierunek "Zarządzenie" ze specjalnością "Grafika komputerowa w reklamie". O to Ci chodziło czy to ja czegoś nie widzę? ?

@Dawid  Słyszałem właśnie, nie wiem czy to prawda, że te największe firmy, które płacą pieniądze patrzą na wykształcenie wyższe. Nie patrzą natomiast tylko małe firmy, które też mało płacą. Właśnie nie wiem jak jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jakub  To dla mnie odpada, za daleko - podobnie jak Kraków ?

Ale dzięki za podsunięcie WSB, jakoś nie wiedzieć czemu ją pomijałem. Zastanawiam się teraz nad:

  • Opole (~50 km) Kierunek: "Zarządzanie", specjalność: "Menedżer marketingu i sprzedaży" lub "zarządzenie małym i średnim przedsiębiorstwem" (te opcje jednak nie mają wiele wspólnego z grafiką, ale przynajmniej blisko i ciekawe kierunki)
  • Chorzów/Katowice (~ 120 km) Kierunek: "Informatyka", specjalność: "Multimedia i grafika komputerowa" (tutaj jednak obawiam się, że to jednak informatyka. Sporo programowania, sieci itp. czyli coś czego jednak nie lubię).
  • Wrocław (~ 80 km) Kierunek: "Zarządzanie", specjalność: "Grafika komputerowa w reklamie"

Co sądzicie? Jakieś rady od ludzi doświadczonych? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Użytkownik+

Na marketing bym się nie pchał bo jest strasznie sporo ludzi bez roboty po tym. Co do drugiej opcji też tak uważam, że byłoby więcej programowania. Najlepsza opcja to jest Wrocław dla mnie bo chyba najwięcej grafiki tam będzie. Ja np 2 kierunek wybrałem logistykę bo inne kierunki w ogóle mnie nie zachęcają. 

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem też na innych stronach i forach i jednak po tych opiniach raczej bardziej negatywnie się człowiek nastawia do WSB we Wrocławiu. Może niesłusznie - nie wiem. Znalazłem też, że na Uniwersytecie Opolskim jest informatyka, a po pierwszym semestrze się wybiera specjalizacje, spośród trzech: Bazy danych, Grafika komputerowa, Sieci i systemy komputerowe.

Co sądzicie? Oczywiście z perspektywy zawodu grafika.

Ta zawartość jest ukryta. Jeśli chcesz mieć do niej dostęp, proszę

Edytowane przez kaczestudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaczestudio gowrok to gó**o jakich mało, z tego co czytałem to w firmie której pracuje jest faworyzacja rodziny itp. a tego nie ma. 

Jestem z Wrocławia więc mogę troszkę powiedzieć o SWPS'ie jak i o WSB. 

Co do SWPSu we Wrocławiu, jeden z najlepszych uniwersytetów w Polsce. Nie wiem jak stoi tam z grafiką, ale psychologia jest na najwyższym poziomie i absolwenci psychologii tej uczelni są naprawdę dobrze wykształceni i znajdują naprawdę dobre zatrudnienie. Sam planuję tam studiować, jednak mimo iż jestem z Wrocławia to wybiorę Katowice, bo u mnie niestety nie ma specjalizacji psychologii sądowej i psychokriminalistyki, ale mniejsza z tym. 

WSB jak masz iść tam zamiar na studia to lepiej zamiast na czesne wydaj kase na kursy, opinie moich znajomych którzy tam studiują lub studiowali nie są pozytywne na temat tej uczelni, jak i na różnych forach też nie mają za dobrych opinii. 

 

EDIT: Teraz tak sprawdzałem i widzę, że są dni otwarte na SWPS'ie we Wrocławiu 7 lipca. Warto poświęcić jeden dzień i przyjechać i zobaczyć ? Widzę, że też będzie wykład z grafiki " Grafika - sala 108 – wykład Jak popsuliśmy grafikę i projektowanie? O zrównoważonym projektowaniu
– dr Mariusz Wszołek " 

Edytowane przez Mateo
  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz, że dobrze napisałeś maturę warto próbować mimo wszystko na SWPS. Startuj wtedy w stypendium Mistrzowski Start: 

Ta zawartość jest ukryta. Jeśli chcesz mieć do niej dostęp, proszę

Jak nie jesteś pewny dobrego wyniku z matury to dobrym pomysłem może być stypendium które jest wyłącznie na kierunku grafika "Głowa się rusza"

Ta zawartość jest ukryta. Jeśli chcesz mieć do niej dostęp, proszę

  • Lubię to! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateo 

Cytat

Wyłonienie stypendystów następuje na podstawie wyników ze świadectwa dojrzałości. Pod uwagę brane są najwyższe wyniki z trzech różnych przedmiotów z części pisemnej egzaminu maturalnego, przeliczone na punkty kwalifikacyjne wg reguły:

  • 1% z egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym = 1 punkt kwalifikacyjny;
  • 1% z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym = 1,5 punktu kwalifikacyjnego;
  • 1% z egzaminu maturalnego na poziomie klas dwujęzycznych = 2 punkty kwalifikacyjne;
  • zapis „zwolniony” w części pisemnej egzaminu na świadectwie dojrzałości jest równoznaczny z najwyższym wynikiem.

Awykonalne... Trzeba mieć 400 pkt kwalifikacyjnych, a brane są pod uwagę tylko 3 różne przedmioty z części pisemnej. Nie pisałem na poziomie klas dwujęzycznych, gdzie przelicznik jest x2. Nawet mając 100% z polskiego i 100% z matematyki to dopiero 200 pkt. Ktoś w ogóle zdobywa te 400?

Z tym drugim można spróbować, ale wygrywa tylko jedna osoba. Może być ciężko... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... To chyba wybiorę SWPS we Wrocławiu. A może mamy na forum jakiś absolwentów albo aktualnych studentów tej szkoły, którzy mogą napisać jak od wewnątrz wygląda grafika w tej szkole? Jeśli się ktoś trafi to miło by było jakby napisał czy poleca. A może ktoś ma tam znajomych? ?

Bo w internecie mało opinii na temat tego kierunku w tej szkole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Ten temat jest przestarzały, ponieważ ostatni post był napisany ponad dwa miesiące temu. Czy na pewno chcesz go skomentować? Jeśli tak, to możesz kontynuować pisanie posta.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



Wypoczywam.com Wypoczywam.com - Domki Wypoczywam.com - Pokoje Wypoczywam.com - Apartamenty Wypoczywam.com - Pensjonaty Wypoczywam.com - Hotele
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.