Skocz do zawartości

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj nowe konto, aby mieć pełny dostęp do forum. To zajmie Ci 1 minutę!

Przejdź do rejestracji

Zablokowane Pytanie do UX designerów


Berton
 Udostępnij

Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez tanuki,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Chciałbym w niedalekiej przyszłości podjąć pracę jako UX designer na etacie. Obecnie zastanawiam się nad studiami z zakresu UX designu i rozwijaniu się w tym kierunju. Mam już pewne paroletnie doświadczenie w projektowaniu interfejsów użytkownika (głównie aplikacji mobilnych). Jednakże, za nim zrobię pierwszy krok w kierunku UX, chciałbym dowiedzieć się paru rzeczy na wstępie. Wiem mniej więcej, jak wygląda zakres obowiązków UX designera (research + makiety + feedback od zespołu) - taki pseudo product owner. 

Głównymi klientami będą klienci wewnętrzni, jak i zewnętrzni. Tutaj chciałbym się dowiedzieć, jak sprawy wyglądają z klientem zewnęrznym. Czy udajecie się do klientów zewnętrznych osobiście, np. w celu przeprowadzenia researchu? Jak to wygląda? Gdzieś właśnie widziałem o tym zmiankę w ogłoszeniu. Zdarzyło wam się jechać setki kilometrów, aby spotkać się z takim klientem? 

W mojej okolicy wiele jest ofert typu UI/UX, ale czasami jak czytam, że piszą niby o UX, a w ogłoszeniu wspominają o projektowaniu broszur czy wizytówek, to od razu śmierdzi mi tutaj polską cebulą, która szuka zwyczajnego grafika, a wrzucił sobie parę chwytliwych tagów, bo trzeba być na czasie... Niemniej jednak, UX designer to nie grafik. Osobiście potrafię zaprojektować interfejs aplikacji, a także posiadam więdzę techniczną i programistyczną, co pozwala mi lepiej wyznaczyć techniczne ograniczenia. Mam nadzieję, że nikt w tym zawodzie nie będzie ode mnie oczekiwał jakiś super skilli w PS i tworzenia odjechanych fotomanipulacji, bo to działka grafików. 

Byłbyn wdzięczny za jakikolwiek feedback i porady. Może studia podyplomowe nie są dobrym pomysłem i lepiej jest zrobić jakiś krótszy i tańszy kurs?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Użytkownik+
  • Rozwiązanie

Możesz iść na studia UX, możesz zrobić kursy, potrzebujesz wiedzy, jako UX Designer nawet nie projektujesz interfejsów, tylko robisz badania, researche, testy, low fidelity prototypes. To nawet nie jest pseudo product owner jak to określiłeś. Jesteś główną osobą, która zarządza projektem, zaraz po project managerem, konsultujesz się z całym teamem, ui designerami, developerami w celu stworzenia produktu, który działa, sprzedaje się i przynosi zyski i użytkowników.

Musisz jechać do klienta, żeby się z nim spotkać, omówić produkt, ty jesteś łbem od strategi, ewentualnie wideo rozmowa, ankiety online, chodzi tu o a/b testing, który potrafi zwiększyć konwersje. Są również inne metody testowania.

Takie oferty, to są leniwe firmy, które chcą zatrudnić dobrego pracownika jak najmniejszym kosztem co jest przykre, takie firmy szukają Jednorożców, nie paliłbym się do takiej roboty, robisz albo UI, albo UX, nie dwa na raz. Również płaca za mała jest. Takie firmy oczekują, że za frajer zrobisz im wszystko co zechcą, popatrz na to ile wynagrodzenia oferują, takie cebularskie firmy szukają juniora z doświadczeniem seniora, któremu będą płacić jak internowi. 

Doświadczenie w programach to pewnie Adobe XD, Sketch, Figma, Axure. Photoshopa się nie używa do UX czy UI. Oczywiście można, ale nie powinno. Zawsze możesz plik psd zaimportować do XD i sobie zedytować, lub wrzucić jakiś asset rasterowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, tanuki napisał:

Możesz iść na studia UX, możesz zrobić kursy, potrzebujesz wiedzy, jako UX Designer nawet nie projektujesz interfejsów, tylko robisz badania, researche, testy, low fidelity prototypes. To nawet nie jest pseudo product owner jak to określiłeś. Jesteś główną osobą, która zarządza projektem, zaraz po project managerem, konsultujesz się z całym teamem, ui designerami, developerami w celu stworzenia produktu, który działa, sprzedaje się i przynosi zyski i użytkowników.

Musisz jechać do klienta, żeby się z nim spotkać, omówić produkt, ty jesteś łbem od strategi, ewentualnie wideo rozmowa, ankiety online, chodzi tu o a/b testing, który potrafi zwiększyć konwersje. Są również inne metody testowania.

Takie oferty, to są leniwe firmy, które chcą zatrudnić dobrego pracownika jak najmniejszym kosztem co jest przykre, takie firmy szukają Jednorożców, nie paliłbym się do takiej roboty, robisz albo UI, albo UX, nie dwa na raz. Również płaca za mała jest. Takie firmy oczekują, że za frajer zrobisz im wszystko co zechcą, popatrz na to ile wynagrodzenia oferują, takie cebularskie firmy szukają juniora z doświadczeniem seniora, któremu będą płacić jak internowi. 

Doświadczenie w programach to pewnie Adobe XD, Sketch, Figma, Axure. Photoshopa się nie używa do UX czy UI. Oczywiście można, ale nie powinno. Zawsze możesz plik psd zaimportować do XD i sobie zedytować, lub wrzucić jakiś asset rasterowy.

Dzięki za konkretną odpowiedź. Widać, że zakres obowiązków i odpowiedzialności do małych nie należy. W jednej większej firmie znalazłem również podział stanowisk na UX Designer oraz UX Researcher. Jak myślisz, który z tych dwóch jest bardziej skłonny do odzwiedzania siedziby klienta? Wiem, że czasami research i robi się na miejscu (ankiety, itp.). Warto pewnie dobrze znać Google Analytics w tym zawodzie? Orientujesz się może ile projektów naraz taki UX designer obsługuje? Mam nadzieję, że nie więcej, niż dwa. Będę musiał się nad tym dobrze zastanowić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Użytkownik+

Wiesz, do końca nie mam takiego pojęcia, żeby wiedzieć kto jeździ bardziej do klienta, ale wiem, że UX Designer czy UX Research to nie tylko praca w UX, jeszcze jest UX Writing, copywriting, masa masa różnych pierdół. Jako UX Research opierasz się na Google Analytics lub podobnych, bo jakoś research i badanie musisz przeprowadzić. Głównie raczej skupiasz się na jednym konkretnym projekcie, bo jest tyle roboty, że nie sądzę, że dałbyś radę robić np 2-3 projekty dziennie, czasu by ci nie starczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij



Wypoczywam.com Wypoczywam.com - Domki Wypoczywam.com - Pokoje Wypoczywam.com - Apartamenty Wypoczywam.com - Pensjonaty Wypoczywam.com - Hotele
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.