Skocz do zawartości
Grafinity.pl - forum graficzne

Tapeta ścienna - pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Forumowicze! :) 

Jestem tu po raz pierwszy i od razu mam do Was pytanie. 

Chcę przygotować do druku tapetę na ścianę o rozmiarze 340cm x 270cm i nie wiem w jakim rozmiarze w pikselach najlepiej to zrobić? W internecie wyczytałam, że jeśli chcemy uzyskać bardzo dobrej jakości wydruk, który będzie zawierał drobne szczegóły, to każde 40 pikseli będzie stanowiło 1 cm wydruku. 

Nie mam w tym kompletnie doświadczenia i będę to robić po raz pierwszy.  Zdjęcie z którego chcę wykonać tapetę nie jest najlepszej jakości i boję się, że po wydruku będzie to wyglądać po prostu brzydko. Załączam plik. Ewentualnie co można by zrobić, aby tą grafikę nie wiem ulepszyć/poprawić aby to dobrze wyglądało jako tapeta?

Będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek pomoc :)

Z góry wielkie dzięki!

Pozdrawiam!

4ae412250a751c94361f60abf47d6f53.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli mowa o Photoshopie, to przy tworzeniu nowego artboard'u (nowego pliku) można ustawić rozmiar w centymetrach, dodatkowo polecam ustawić DPI pod DTP, domyślnie jest 72 dpi, zmiana na 300 dpi znacznie zwiększy jakość wydruku. :) Oczywiście nie każdy sprzęt pociągnie pracowanie na tak dużym obrazie (3,4m x 2,7m), aczkolwiek da się. Ja w ten sposób zrobiłem okleinę na front firmy w której pracuję, tam zaś było około 6 metrów na 3. :) 

Wygląda to mniej więcej tak:

CZERWONY (WIDTH/HEIGHT) - wpisujemy wymiary rzeczywiste tj. 340 cm x 270 cm (odpowiednio szerokość/wysokość)

ZIELONY - ustawiamy na "centymetry"

NIEBIESKI (RESOLUTION) - domyślnie powinno być 72, jednak nam chodzi o 300 DPI, tak też ustawiamy

ŻÓŁTY (COLOR MODE) - ustawiamy na CMYK, czyli również pod druk

Można też skorzystać z preset'u na górze (Print) i zmienić wartości. :)

Mam nadzieje że nie wprowadzam w błąd, ale w moim wypadku tak to robiłem nie raz i zawsze działało. 

871027_Beztytuu.thumb.png.c58edffbfe14d72a609a17badb487a79.png

INV_SIG.png

Odnośnik do odpowiedzi

@Invictus tak już robiłam ale chodzi głównie o to, że to zdjęcie ma 1333px x 800px i nie wiem co zrobić aby powiększyć bez straty jakości. Zamieniłam w Illustratorze na wektory i wysłałam w rozmiarze 13440px x 10800px ale nie da rady napisali z drukarni tak. I już nie mam pomysłów co zrobić.

@Blaza no właśnie a zdjęcie ma 1333px x 800px. DPI z drukarni napisali 72dpi co też jest dla mnie dziwne przy tak dużym wydruku. 

Odnośnik do odpowiedzi

72 to trochę mało ja bym tak ze 120 dał przynajmniej, ale i tak z takim rozmiarem zdjęcia nie poszalejesz. Chcą takie małe DPI żeby plik był mniejszy bo drukarka może mieć problem z plikiem który ma kilkaset MB. 

Przy 72 DPI mi PS pokazuje że będzie 9638x7654 px. Dobrze jak byś miała zdjęcie chociaż w połowie tak duże.  Zawsze możesz spróbować spasować to z kilku takich samych zdjęć, ale nie wiem jak to by wtedy wyglądało. Może by coś ciekawego wyszło. 

Odnośnik do odpowiedzi