Skocz do zawartości
Grafinity.pl - forum graficzne

Który program do designu?

Rekomendowane odpowiedzi

Od zawsze używałem Photoshopa i do tej pory go uzywam. Spotkałem się na internecie ze słowami typu "Kto normalny w tych czasach używa Photoshopa gdy jest zeplin.io, adobe xd itp" Czy aż tak jestem zacofany? Czy powinienem się przerzucić na jakis nowszy program nawet jeśli czuję się bardzo swobodnie w Photoshopie? Głównie mnie interesuje Web i mobile design.

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, laxi napisał:

Dobre pytanie, bo też jestem człowiek starej daty ? Chętnie wysłucham współczesnych grafików

Pamiętam twój nick. Bywałeś na wielu forach.

• Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz projektować tylko ui i web to jest kilka programów, które znacznie przewyższają możliwościami PS`a, m.in:

Figma, Adobe XD, InVision, Sketch (tylko na maca). Są to narzędzia głównie sfokusowane na projektowaniu UI, Photoshop natomiast przeznaczony jest do innych rzeczy.

Figma i Adobe XD są darmowe, nie wiem jak z resztą.

ezgif-5-bc0658afea4c.gif

Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, dawidek2 napisał:

gdy jest zeplin.io

Akurat zeplina to używa się do hand-offu jedynie ? tak to raczej wszystko XD, Invision Studio, Figma lub Sketch.

2 godziny temu, Dawid napisał:

Figma i Adobe XD są darmowe, nie wiem jak z resztą.

Owszem, ale jeśli chcesz w pełni wykorzystać program to musisz zapłacić. Sketch i Framer są płatne i tylko na maca.

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, tanuki napisał:

Akurat zeplina to używa się do hand-offu jedynie ? tak to raczej wszystko XD, Invision Studio, Figma lub Sketch.

Owszem, ale jeśli chcesz w pełni wykorzystać program to musisz zapłacić. Sketch i Framer są płatne i tylko na maca.

To jeśli gdy chce się pracować w jakiejś firmie jako grafik, to wszyscy tam używaja tych nowszych programów? Nie mógł bym korzystać z Photoshopa?

Odnośnik do odpowiedzi
27 minut temu, dawidek2 napisał:

To jeśli gdy chce się pracować w jakiejś firmie jako grafik, to wszyscy tam używaja tych nowszych programów? Nie mógł bym korzystać z Photoshopa?

Tak, wszyscy używają najnowszych programów, ponieważ są do tego stworzone, w photoshopie można przygotować sobie assety, obrobić zdjęcie, jakąś grafikę zrobić do tła, nic więcej.

Nie ma takich firm na rynku co robią ui czy webdesign w photoshopie, ponieważ jest to nie opłacalne, przez brak funkcji, które pozwalają na szybie tworzenie interfejsu.

Podam Ci przykład, robiąc interfejs do jednego projektu w adobe xd spędziłem jakieś 12 godzin, przygotowując sobie potrzebne materiały, później każdy następny interfejs zajmował mi w granicach 20-30 minut, czasami mniej. Robiąc takie coś w photoshopie totalnie bym się zaorał.

• Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Czyli to będzie spoko jesli tworze projekt w XD, a w backgroundzie robie sobie grafike pod projekt w photoshopie i wklejam do XD?

Edytowane przez dawidek2
Odnośnik do odpowiedzi
49 minut temu, dawidek2 napisał:

Czyli to będzie spoko jesli tworze projekt w XD, a w backgroundzie robie sobie grafike pod projekt w photoshopie i wklejam do XD?

Tak będzie dobrze, bo jeśli robisz sobie jakiś projekcik, który jest bogaty w elementy graficzne i grafiki to jak najbardziej, bo bezproblemowo możesz sobie odpalić pliki photoshopa w xd.

Odnośnik do odpowiedzi
21 godzin temu, tanuki napisał:

Tak będzie dobrze, bo jeśli robisz sobie jakiś projekcik, który jest bogaty w elementy graficzne i grafiki to jak najbardziej, bo bezproblemowo możesz sobie odpalić pliki photoshopa w xd.

A z czego korzystaliście na początek, przechodząc na Xd ? jakieś tutoriale sprawdzone, czy samouk ? 

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, laxi napisał:

A z czego korzystaliście na początek, przechodząc na Xd ? jakieś tutoriale sprawdzone, czy samouk ? 

XD jest banalnie prosty, nie potrzeba do tego tutoriali, ewentualnie do bardziej zaawansowanych rzeczy, typu prototypowanie (które z resztą nie jest również takie trudne).

ezgif-5-bc0658afea4c.gif

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, Kubace napisał:

Myślę, że najlepiej projektować pod rozdzielczość własnego telefonu, w XD jest opcja odpalenia prototypu na telefonie, i fajnie można zobaczyć czy wszystko jest tak jak powinno.

Tak, tylko żeby odpalić wersję live na telefon musisz mieć iphone ? 

Odnośnik do odpowiedzi