Grafika komputerowa, a w zasadzie projektowanie graficzne, w największym uproszczeniu polega na tworzeniu projektów - identyfikacji wizualnej, reklam, ulotek, opakowań, magazynów, szyldów etc. - które przemawiają do określonej grupy odbiorców.
W projektowaniu graficznym aktualnym standardem branżowym jest oprogramowanie Adobe: Photoshop (obróbka zdjęć), Illustrator (grafika wektorowa) oraz InDesign (skład książek, ulotek czy magazynów do druku).
Tutaj warto zaznaczyć, że choć znajomość pakietu Adobe jest wymagana, to sama w sobie nie czyni człowieka grafikiem, bo grafik to ktoś, kto potrafi dobierać środki wyrazu tak, by projekt wyglądał profesjonalnie i przede wszystkim spełniał swój cel, na przykład:
- Identyfikacja wizualna wyróżniająca firmę w taki sposób, by przemawiać do jej grupy docelowej;
- Materiały reklamowe (np. billboardy, ulotki, reklamy w mediach społecznościowych)) skutecznie zachęcające do zakupu produktu lub usługi;
- Opakowania zwiększające sprzedaż poprzez zachęcanie klientów do sięgania po dany produkt;
Do tego grafik musi wiedzieć, jak projektować materiały zarówno do internetu (przestrzeń barwna sRGB), jak i do druku (przestrzeń barwna CMYK, kolory Pantone). Warto też wiedzieć, jak sprawić, by projekt w rzeczywistości wyglądał tak, jak na naszym ekranie (zarządzanie barwą).
Nauczenie się tego wszystkiego i osiągnięcie poziomu, przy którym ma się realną szansę na pracę w zawodzie, wymaga lat ciężkiej pracy. Tu nie ma prostych ani szybkich rozwiązań.
Ogólnie na rynku wymagane jest pewne spektrum umiejętności: projektowanie reklam (fizycznych i cyfrowych) w różnych formatach, tworzenie ulotek czy wizytówek, obróbka zdjęć, skład materiałów do druku.