Skocz do zawartości

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj nowe konto, aby mieć pełny dostęp do forum. To zajmie Ci 1 minutę!

Przejdź do rejestracji

Początki w grafice/ Motywacja do nauki.


exitek1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, Jestem Krzysiek.

Do założenia tematu zostałem nakłoniony przez administratora Damiana, gdyż na czacie mógłby przepaść.

Dyskusje na czacie zacząłem od pytania:

Cytat

Czy uważacie, że znając podstawy podstaw photoshopa można zarobić kilka groszy na jakiś prostych pracach? Typu wycinanie obiektów albo coś w tym stylu?

Dostałem twierdząco odpowiedź.

Chciałbym się czegoś douczyć w tym fachu ale brakuje motywacji, żeby "bawić się" bez celu. I tak myślę, że przysłowiowe "2 grosze" dodały by mi tej motywacji. Jak polecacie do tego podejść ? Szukać prac w dziale Zlecenia ? (Tylko tu jest taki problem, że tak zleceniodawcy oczekują profesjonalnych prac). Ogłosić się gdzieś, że wykonuje banalne prace graficzne za 1 zł ?

Na cześć z tych pytań dostałem już odpowiedź na czacie ale jeśli chcielibyście dorzucić coś od siebie to chętnie przeczytam. Każda uwaga jest dla mnie bardzo cenna.

Do tej pory rzeczy, które robiłem w photoshopie to jakieś usuwanie tła z obrazków, łączenie kilku grafik w jeden obrazek, tworzenie jakiś prostych plakatów informacyjnych. Wiec to naprawdę podstawy podstaw.  Wiec co mi polecacie ? Ogłaszać się za kilka groszy ? Czy działać za darmo byle się czegoś nauczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą jest stworzenie portfolio. Jeśli ktoś ma Ci cokolwiek zlecić i za to zapłacić to musi wiedzieć co jesteś w stanie zrobić albo jaki poziom reprezentujesz. Jeśli szukałbym kogoś do remontu łazienki to z pewnością chciałbym spojrzeć na jego wcześniejsze realizacje w postaci zdjęć 🙂 Takie portfolio możesz zbudować wymyślając jakąś firmę która nie istnieje i stworzyć ulotki, wizytówki logo, plakat reklamowy itp itd. Potrzeba do tego trochę samozaparcia niestety.

Nie ogłaszaj się, że robisz za darmo ale może podpytaj u znajomych czy rodziny czy nie potrzebowali by pomocy w jakiejś graficznej kwestii. U mnie okazało się kiedyś, że sporo takich jest. Chociaż tacy potrafią wykorzystać do bólu i to za darmo właśnie najlepiej przy tym wymyślając więcej niż nie jeden konkretny klient 😄 ale przynajmniej można coś do portfolio wrzucić. Jak będzie portfolio to możesz wpaść na grupy na FB i tam podsyłać link w komentarzach, w końcu może ktoś się znajdzie. Początki są trudne, potem to się jakoś samo nakręca. W między czasie trzeba się uczyć szkolić, dowiedzieć w czym się człowiek najlepiej się czuje, oglądać co się da no i najważniejsze żeby grafika sprawiała przyjemność a nie ma siły żeby zlecenia za hajs w końcu nie przyszły 🙂

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
Godzinę temu, RzJakRzetelny napisał(a):

Podstawą jest stworzenie portfolio

Podstawą jest rozwój wiedzy i umiejętności, aby wiedzieć, jak stworzyć dobre portfolio.

Dużym błędem początkujących osób jest skupianie się na zarobku, a nie na tym, aby progresować i się rozwijać. Często rzucają mi się w oczy przypadki, że nowi designerzy biorą się za projektowanie swojego portfolio, a tak naprawdę są na niewystarczającym poziomie, aby tworzyć taki projekt, a co dopiero przedstawiać swoje prace. Chcesz zarabiać pieniądze? Bądź dobry w tym, co robisz. 

1 godzinę temu, exitek1 napisał(a):

Czy uważacie, że znając podstawy podstaw photoshopa można zarobić kilka groszy na jakiś prostych pracach? Typu wycinanie obiektów albo coś w tym stylu?

Nie. Teraz wycina za nas program. Wszystko to kwestia kilku kliknięć. 

1 godzinę temu, exitek1 napisał(a):

Chciałbym się czegoś douczyć w tym fachu ale brakuje motywacji, żeby "bawić się" bez celu.

Motywacja nie istnieje. Albo to robisz, albo nie. Na moim przykładzie — ja nie zacząłem z grafiką z myślą, że będę pracował w tym zawodzie. Na początku sprawiało mi to frajdę. Robiłem sygnaturki, avatary, jakieś małe rzeczy i jarało mnie to. Czułem satysfakcję, gdy zrobiłem coś i mi się to podobało, a potem wrzucałem prace do oceny na forach graficznych i ludzie podzielali moje zdanie lub krytykowali, a dzięki temu wiedziałem, co poprawić. Gdy już osiągnąłem fajny poziom w tym, szukałem innych wyzwań. Padło na webdesign (wtedy nie było czegoś takiego jak UI/UX). Po kilku wykonanych pracach trafiały mi się pierwsze zlecenia i jakoś to poszło.

1 godzinę temu, exitek1 napisał(a):

Wiec co mi polecacie ? Ogłaszać się za kilka groszy ? Czy działać za darmo byle się czegoś nauczyć?

Zadaj sobie pytanie — co chcesz robić i skup się na jednej dziedzinie. Czytaj, oglądaj, trenuj, pytaj, próbuj. Wszystko zależy od Ciebie.

  • Lubię to! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Takie portfolio możesz zbudować wymyślając jakąś firmę która nie istnieje i stworzyć ulotki, wizytówki logo, plakat reklamowy itp itd. Potrzeba do tego trochę samozaparcia niestety.

No niestety mi tego samozaparcia brakuje. 

Cytat

...podpytaj u znajomych czy rodziny czy nie potrzebowali by pomocy w jakiejś graficznej kwestii. U mnie okazało się kiedyś, że sporo takich jest. Chociaż tacy potrafią wykorzystać do bólu i to za darmo właśnie najlepiej przy tym wymyślając więcej niż nie jeden konkretny klient 😄

Z tymi znajomymi wolę nie ryzykować 😄

Na ten moment pewnie będę przeglądał materiały z działów i może znajdę coś co mnie zainteresuje i będzie mi się chciało próbować bez większego celu. 

Ale kusi mnie ogłoszenie się za darmo w jakiś małych przeróbkach graficznych. Ja mogę się z tego coś nauczyć. Klient nie będzie narzekał na jakoś pracy. 

Widziałem, że w dziale zlecenia jest zlecenie na logo firmy kurierskiej, a że miałem chwile czasu to "naskrobałem" coś takiego. Tam tego nawet nie wstawiam bo jakość tego w porównaniu do waszych prac jest koszmarna ale tutaj mogę wrzucić. 

Ta zawartość jest ukryta. Jeśli chcesz mieć do niej dostęp, proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Damian napisał(a):

Motywacja nie istnieje. Albo to robisz, albo nie. Na moim przykładzie — ja nie zacząłem z grafiką z myślą, że będę pracował w tym zawodzie. Na początku sprawiało mi to frajdę. Robiłem sygnaturki, avatary, jakieś małe rzeczy i jarało mnie to. Czułem satysfakcję, gdy zrobiłem coś i mi się to podobało, a potem wrzucałem prace do oceny na forach graficznych i ludzie podzielali moje zdanie lub krytykowali, a dzięki temu wiedziałem, co poprawić. Gdy już osiągnąłem fajny poziom w tym, szukałem innych wyzwań. Padło na webdesign (wtedy nie było czegoś takiego jak UI/UX). Po kilku wykonanych pracach trafiały mi się pierwsze zlecenia i jakoś to poszło.

No ja też chciałbym się w ten sposób rozwijać. Na ten moment tylko umiejetności brak 😄 Długa droga przede mną.  No ale traktuje to jako hobby a nie sposób zarobku wiec jak się czegoś nauczę to super jak nie to tylko troche czasu stracę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Cytat

No niestety mi tego samozaparcia brakuje. 

Dopóki nie zapracujesz na coś samemu, to nie oczekuj rezultatów. Nikt nie nauczy się za Ciebie 😉

Cytat

Ale kusi mnie ogłoszenie się za darmo w jakiś małych przeróbkach graficznych. Ja mogę się z tego coś nauczyć. Klient nie będzie narzekał na jakoś pracy. 

Zdziwiłbyś się 😄 Klienci potrafią być bardzo wymagający bez względu na to, czy płacą za produkt lub dostają go za darmo. Oczywiście zależy to od danego przypadku - nie każdy jest taki.

Cytat

Widziałem, że w dziale zlecenia jest zlecenie na logo firmy kurierskiej, a że miałem chwile czasu to "naskrobałem" coś takiego. Tam tego nawet nie wstawiam bo jakość tego w porównaniu do waszych prac jest koszmarna ale tutaj mogę wrzucić.

Proces tworzenia identyfikacji wizualnej zazwyczaj nie zajmuje kilka minut. Czasem należy narysować kilkanaście propozycji przed wykonaniem finalnej pracy. Jeśli interesujesz się tym, weź kartkę papieru i kombinuj.

Cytat

Zadaj sobie pytanie — co chcesz robić i skup się na jednej dziedzinie. Czytaj, oglądaj, trenuj, pytaj, próbuj. Wszystko zależy od Ciebie.

Tak jak napisał Damian, najpierw należy zadać sobie pytanie "co chcę robić". W przeciwnym wypadku, będziesz błądzić w odmętach grafiki komputerowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Norbert napisał(a):

Tak jak napisał Damian, najpierw należy zadać sobie pytanie "co chcę robić". W przeciwnym wypadku, będziesz błądzić w odmętach grafiki komputerowej

Im dużej czytam waszych rad tym bardziej się zastanawiam czy to dla mnie. Lubię się pobawić grafiką ale nie wiem co konkretnie chciałbym robić.  Z braku zajęcia zrobiłem drugie "zlecenie". 

Ta zawartość jest ukryta. Jeśli chcesz mieć do niej dostęp, proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Cytat

Im dużej czytam waszych rad tym bardziej się zastanawiam czy to dla mnie.

Nikt nie powiedział, że grafika komputerowa jest łatwa do opanowania. Także zastanów się na spokojnie, czy chcesz zgłębiać tę dziedzinę 🙂

Cytat

Z braku zajęcia zrobiłem drugie "zlecenie". 

Jaki jest Twój wkład w pracę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
6 minut temu, exitek1 napisał(a):

W sumie nie duży

W takim razie spróbuj więcej popracować nad projektem, jeśli Twój wkład jest niewielki.

Cytat

Grafika ryby ściągnięta z jakieś strony z darmowymi grafikami. 

Ponadto zwracaj uwagę na licencje użytych materiałów. To, że grafika jest darmowa to nie oznacza, że możesz zarabiać na niej.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Norbert napisał(a):

Ponadto zwracaj uwagę na licencje użytych materiałów. To, że grafika jest darmowa to nie oznacza, że możesz zarabiać na niej.

Dzięki za informacje. Co masz na myśli pisząc, że mam więcej popracować nad projektem ? Chodzi ci o ten konkretny obrazek czy o to żebym wiecej dawał od siebie w przyszłości ?  Jeśli chodzi o ten to nie wiem co mógłbym tam dodać czy zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
10 godzin temu, exitek1 napisał(a):

Chciałbym się czegoś douczyć w tym fachu ale brakuje motywacji, żeby "bawić się" bez celu

Nie jestem jakimś ekspertem w dziedzinie psychologii, ale brak motywacji do przyswojenia czegoś nowego może być spowodowany niechęcią do opuszczenia swojej strefy komfortu? Też Cię nie znam, żebym mógł oceniać, ponieważ musisz się zastanowić nad tym sam - czy aby na pewno właśnie to nie jest twoją barierą. Myśli o "wzbogaceniu się jako grafik" bez szlifowania umiejętności i ciągłej pracy też może być murem, który Cię może blokować. Uprawiasz może jakiś sport? Jesteś systematyczny w czymś? 

 

Ciężka praca popłaca i moim zdaniem jak się zmotywujesz i będziesz pewny, że chcesz się rozwijać to koniec końców dojdziesz do tego i będziesz coraz lepszy w danej dziedzinie. Przede wszystkim skup się na konkretnej gałęzi, ponieważ grafika jest jak wielkie drzewo. Spróbuj stworzyć coś z wektorów - jeżeli ci to nie siada to może retusz zdjęć, jak to nie to, to web design, a jak nie to może rysunki, a jak nie - to jakaś inna dziedzina z grafiki, która cię "wciągnie".

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega wyżej wspomniał, ciężka praca popłaca, ale by faktycznie praca przynosiła określone rezultaty najlepiej gdybyś pierwsze wybrał kierunek grafiki w którym chciałbyś iść. Dziedzin grafiki jest naprawdę mnóstwo, a każda z nich może się naprawdę znacznie różnić od pozostałych i to Ty musisz na wstępie zrobić research tego co tak naprawdę jest najbliżej twoich zainteresowań.

Moim skromnym zdaniem, najlepszymi grafikami są osoby, które podchodziły do grafiki z pewnym dystansem, ale napawani pasją, głodem do pochłaniania wiedzy. Wiedzy na temat grafiki nie przyswoisz pstryknięciem palcem, tutaj trzeba włożyć dużo serducha, a przede wszystkim chęci do nauki. Nie możesz podchodzić do tego tematu chcąc na wstępie zarabiać za cokolwiek "byleby zarabiać" - bo nie będzie to Cię rozwijać. Na początku musisz przyswoić wiele wiedzy, nabrać doświadczenia, a wszystko przyjdzie z czasem. 

Widzę, zaglądając do działu zlecenia zainteresowały Cię tematy związane z logami dla firm, musisz wiedzieć, że logo to identyfikacja marki, nie obrazkowe tło, bo zauważyłem, że trochu błędnie do tego podchodzisz. Zapoznaj się z powszechnym opisem budowy logo, zobaczysz wówczas, że na logo składa się kilka elementów jest to m.in. sygnet, logotyp i często opcjonalnie slogan czyli "hasło firmowe".  Twoje przedstawione prace niestety odbiegają znacznie od tej terminologii.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Cytat

Co masz na myśli pisząc, że mam więcej popracować nad projektem ? Chodzi ci o ten konkretny obrazek czy o to żebym wiecej dawał od siebie w przyszłości ?  Jeśli chodzi o ten to nie wiem co mógłbym tam dodać czy zmienić.

Chodziło mi o przyszłe prace, które będziesz miał zamiar wykonać. Jeżeli nie masz pomysłu, co można dodać, to możesz pomyśleć o tym po przerwie lub poszukać inspiracji np. na dribbble czy behance. Tak jak koledzy napisali powyżej, najpierw poczytaj o danej dziedzinie i zobacz, czy interesuje Ciebie. Ponadto w czasie wolnym możesz oglądać grafików na YouTube. Polecam Ci m.in. Karola Stefańskiego (

Ta zawartość jest ukryta. Jeśli chcesz mieć do niej dostęp, proszę
czy Zebzę (
Ta zawartość jest ukryta. Jeśli chcesz mieć do niej dostęp, proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat jest przestarzały, ponieważ ostatni post był napisany ponad dwa miesiące temu. Czy na pewno chcesz go skomentować? Jeśli tak, to możesz kontynuować pisanie posta.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



Wypoczywam.com Wypoczywam.com - Domki Wypoczywam.com - Pokoje Wypoczywam.com - Apartamenty Wypoczywam.com - Pensjonaty Wypoczywam.com - Hotele
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.