Skocz do zawartości

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj nowe konto, aby mieć pełny dostęp do forum. To zajmie Ci 1 minutę!

Przejdź do rejestracji

Zablokowane Problem z wyceną


PolnaSowa
 Udostępnij

Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Restive,

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, może na tym forum znajdzie się ktoś, kto pomoże.

Pracuję jako grafik komputerowy dla pewnej agencji reklamowej, nie zajmuję się bezpośrednio wyceną. Dostałam niedawno propozycję samodzielnego przeprowadzenia rebrandingu firmy, w której pracuje mój znajomy. Przesłałam portfolio i poproszono mnie o wycenę.
Póki co do wykonania jest: 
- odświeżenie logotypu
- stworzenie maskotki firmowej (brand hero)
- stworzenie całościowej identyfikacji wizualnej (kolorystyka, typografia, grafiki, ilustracje, określenie zasad projektowych, struktura informacji, style zdjęć, zasady brandingu itp.)

Jak obecnie wycenia się tego typu identyfikację? Chodzi mi o kwotę, która będzie ok wobec rynku, nie będzie zbyt niska.

Jeśli ktoś mógłby odpowiedzieć to byłabym wdzięczna 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
  • Rozwiązanie

Według mnie kluczowe jest w tym z kim masz do czynienia - z jaką firmą. Zacząłbym od researchu - spojrzał na ich stronę internetową, facebook, instagram, ewentualnie obecność reklamy na Google; dowiedział się (nawet na podstawie własnej oceny) czy zainwestowali w porządną stronę u popularnej firmy czy u skromnego freelancera, czy pracują nad budową swojej marki w social mediach (może ktoś z pracowników nad tym czuwa, a może wynajmują jakąś firmę która prowadzi to profesjonalnie?). Odpowiadając sobie na te pytania i na przeprowadzone "małe śledztwo" dużo to nam powie o firmie - czy jest to firma która inwestuje czy może skromny prywaciarz, który oszczędza jak tylko może.

 

Jeśli trafimy na drugi typ, to uwierz mi - nawet taka cena rynkowa zwali właściciela z nóg i złapie się za głowę, który będzie oczekiwał że zrobisz to za "pół darmo". Plusem jest to, że w firmie o której wspominasz pracuje Twój znajomy, od którego mogłabyś wyciągnąć więcej informacji (o powodzeniu firmy, ilości zainteresowanych klientów/zamówieniach - czy jest ich dużo, czy mało, a także o samym właścicielu - jaki to jest charakter).

 

Gdy tylko uzyskasz te informacje to następnie podjąłbym się oszacowania czasu jaki zajmie Ci przygotowanie tych rzeczy. Ponieważ znajduje się tu wiele niewiadomych - ciężko oszacować dokładną cenę. Mianowicie "odświeżenie logotypu" niewiele mówi - właściciel może mieć chęć pozostania przy dotychczasowym pomyśle, który tylko chciałby wzbogacić o nowoczesność lub poprawę; natomiast może mieć również chęć wymyślenia nowego pomysłu na logotyp, który ma trafiać do jego grona odbiorców. Te dwie rzeczy zupełnie mogą pochłonąć inną ilość czasu, który gra tu rolę. 

 

Raczej mówiłbym o kwocie wyrażonej powyżej tysiąca, a nie setek złotych za taki projekt (a właściwie projekty) - moja kalkulacja może być przekłamana z powodu braku wystarczających informacji. Ciężko konkretnie oszacować kwotę, ponieważ każdy przeważnie ceni się indywidualnie w zależności od tego co jest w stanie zaproponować i na jakim poziomie.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PolnaSowa uzupełniając to co napisał @Restive od siebie mogę dodać, że dobrze jest przy takiej zadaniowej wycenie zaznaczyć że obejmuje ona (jest ekwiwalentem) XX godzin Twojej pracy. Ty na podstawie tego co Klient opisze kalkulujesz ile czasu powinno to zlecenie Tobie zająć i jeśli z przyczyn niezależnych od Ciebie czas ten zostanie wydłużony bo Klient nie może się zdecydować lub nie doprecyzował swoich wytycznych (albo je zmienia w trakcie) i czas ten zostanie przekroczony powinien on zostać rozliczony +.

Można rownież dodać (wg własnego uznania), że np. jeśli zlecenie to pochłonie mniej zakładanego przez Ciebie czasu, zaproponować wykorzystanie go na inne działania. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi 🙂

@Restive jeśli chodzi o stronę, social media itp to raczej z tego co dziś zaobserwowałam to zrobili wszystko sami lub z niewielką pomocą. Od strony graficznej nie jest to poukładane, ale od strony budżetowej to firma posiada kilka placówek (nie chcę wchodzić w szczegóły, ale to branża na dzisiejsze czasy dochodowa). Wydaje mi się, że są skorzy zainwestować, ale racja, powinnam dopytać kolegi 🤔 

@pinkpixel To jest dobra uwaga. Swoją drogą widziałam dziś  artykuł na stronie grafmag.pl, gdzie były podane średnie stawki grafików za rok 2020, czyli przed pandemią, inflacją itp. I z tych statystyk wyliczyłam, że średnio to koszt rzędu kilku tysięcy...ale też nie wiem czy to stawki dla juniorów 🤨 Warto też wspomnieć, że ja mam dwuletnie doświadczenie w pracy jako grafik. Więc seniorem nie jestem, ale mam umiejętności manualne, rysuje wszystko od podstaw, umiem malować, tworzyć rysunki digitalowe. Więc tutaj też mam dylemat jak to wycenić, ale może faktycznie na godziny 🙂 Gorzej, że ja troszkę wolno pracuję 🥲 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij



Wypoczywam.com Wypoczywam.com - Domki Wypoczywam.com - Pokoje Wypoczywam.com - Apartamenty Wypoczywam.com - Pensjonaty Wypoczywam.com - Hotele
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.